U Vojvodini je u toku berba srednjestasnih sorti breskve i nektarine, dok su kasnostasne sorte u fazi obojavanja plodova.
Breskvin smotavac – Cydia molesta je najznačajnija štetočina bresaka i nektarina na našem području. Štetu pričinjavaju larve koje se ubušuju u vrhove lastara ili u plodove. Na mestu ubušavanja larvi u plod može se videti smolotočina koja curi iz ploda i takvi plodovi gube tržišnu vrednost i otpadaju pre vremana. Kako kažu stručnjaci Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja, vizuelnim pregledima registruje se prisustvo položenih jaja. U toku je početak piljenja larvi treće generacije ove štetočine.
Da bi se sprečilo ubušavanja larvi breskvinog smotavca u plodove preporučuje se primena insekticida ovicidno-larvicidnog delovanja:
-CORAGEN 20 SC u koncentraciji 0,16 – 0,2 l/ha. Karenca je 14 dana
Vizuelnim pregledima breskvika registruje se prisustvo simptoma truleži na plodovima – Monilinia spp. Uslovi u kojima se odvija proizvodnja u proteklom periodu bili su veoma povoljni za razvoj gljiva iz roda monilinia koje prouzrokuju razlite vrste truleži.
U fazama sazrevanja plodova, a u cilju zaštite zasada od prouzrokovača truleži, proizvođačima se preporučuje primena nekog od fungicida:
-GEOXE 50 WG FLUDIOKSONIL u dozi 0,4-0,45 kg/ha, karenca je 3 dana
-AKORD u dozi 0,5 l/ha, karenca je 7 dana
-EMBRELIA 140 SC u koncentraciji 0,1%, karenca je 7 dana
-SIGNUM, 0,562-0,75 kg/ha, karenca je 7 dana
-SWITCH 62,5 WG, 0,8 – 1 kg/ha, karenca je 14 dana
Prilikom primene pesticida obavezno treba voditi računa o karenci.
U zasadima bresaka i nektarina u Fruškogorskoj regiji i u regionu Subotice, registrovani su prvi ulovi odraslih jedinki azijske voćne mušice – Drosophila suzukii na klopkama sa mirisnim atraktantima. Ova štetočina napada plodove koštičavog i jagodičastog voća u periodu sazrevanja plodova. Ženke polažu jaja u plodove, unutar kojih se razvijaju larve. Napadnuti crvljivi plodovi podložni su napadu različitih prouzrokovača truleži.
J.B.