Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ BRESKVA: Suzbijanje monilije, šupljikavosti, pepelnice

BRESKVA: Suzbijanje monilije, šupljikavosti, pepelnice

597

 U zasadima pod breskvama i nektarinama proređeni plodovi nesmetano rastu. A da bi se krupni, zdravi i sočni i brali, valja ih sačuvati od parazitnih gljiva prouzrokovača bolesti i štetnih insekata. Najčešće prisutna gljiva je prouzrokovač šupljikavosti listova, a najštetnija je monilija – izazivač sive truleži ploda. Na nektarinama ne treba zanemariti ni pepelnicu.

Šupljikavost zaražava list koji je, kako i ime kaže, pun manjih i većih šupljina, a zdravi listovi na voćkama su od izuzetne važnosti za visinu i kvalitet roda. Ako su oni bolesni, plodove nema ko da hrani, te i valjana oplodnja ne garantuje dobar rod. U ovom periodu još uvek su efikasni fungicidi kontaktnog delovanja kakvi su Merpan 50-WP, Captan 50-WP, Venturion, Metod 480-SC, Capi,  Pillarus 80-WG.

Gljiva izazivač pepelnice se najlakše otkriva tokom proređivanja plodova. Ukoliko postoji potreba, nektarine se oprskaju rastvorom fungicida Asord.

Monilija na breskvi je posebna priča. Ova gljiva, i u na izgled nepovoljnim uslovima za njen razvoj, može da nanese štetu plodovima breskve. Naime, u ovom periodu, kada ima dovoljno sunca a u zemljištu je još uvek obilje vlage, plodovi naglo rastu, pokožica puca i tako se „otvaraju vrata“ moniliji. Zbog toga bi trebalo, ne obazirući se mnogo na spoljašnje uslove, voćke zaštititi barem jednom Dionalom ili Asordom.  Oba fungicida imaju kratku karencu, svega sedam dana, tako da se nesmetano mogu koristiti i u zaštiti sorti rane epohe zrenja.

Breskvu ne zaobilazi ni smotavac, na njoj specifična vrsta – breskvin smotavac. Obično se u maju pile larve prve generacije, koje i prave štetu. Čim se ispile, ubušuju se u plod i „crvljaju“ ga. Plodove svakako treba odbraniti od ovih nasrtljivaca, ali preparati se moraju pažljivo birati. Ranim sortama se približava zrenje i koriste se insekticidi s karencom od 14 dana, na primer Polux, Konfuzija, Nagan ME, Karate zeon, Grom, Šakal, Voliam targo 063-SC i slični. Kod sorti kasnijeg vremena zrenja mogu da se upotrebe i Tonus i  Fobos, čija je karenca 28 dana.

Piše: Svetlana Mujanović