Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Болест се преноси садницама

Болест се преноси садницама

725

Антракноза је најзначајнија болест на јагодама, која може умањити род за чак 80 процената, а у нашој земљи први пут је уочена пре две деценије. Проузроковачи су гљиве из рода Colletotrichum spp. које могу довести до сушења садница, трулежи кореновог врата, лезија на столонима и трулежи плодова. Доказано је да се овај патоген преноси зараженим садним материјалом па због тога у нове јагодњаке треба уносити само сертификоване саднице.

Симптоми се могу видети на свим деловима биљке. На столонима и лисним дршкама као ситне, смеђе до црне воденасте лезије које се временом повећавају, улежу у ткиво и могу захватити цео столон или лисну дршку. Лезије на зараженим петељкама прекидају снабдевање листова и столона водом и хранљивим материјама што доводи до њиховог сушења и пропадања. На зараженим листовима се уочавају округле пеге пречника једног до три мм, црне или светлосиве боје. Оне су распоређене по читавој површини листа али га не суше. Симптоми се могу уочити и као палеж цветова и трулеж плодова. Заражени пупољци се суше и попримају светло смеђу боју. На оболелим плодовима се јављају светле, воденасте пеге које временом мењају боју од тамне до црне, захватају плод у потпуности и доводе до сушења и мумифицирања. На заразу су најосетљивији плодови у фази зрења.

Патоген презимљава као мицелија у зараженим биљкама јагоде, биљним остацима и коровима. У пролеће, у пољу се шири конидијама које разносе кишне капи, инсекти и берачи. Када доспеју на биљку оне клијају и стварају апресорије те продиру у ткиво кроз кутикулу. Стварању конидија погодује топло и влажно време што значи да оно одговара и настанку инфекција и болести. У науци је познато да овај паразит може остварити латентну инфекцију тј. инфицирати биљке без појаве знакова болести на њима.

У циљу спречавања појаве и сузбијања антракнозе у усеву јагоде, потребно је комбиновати превентивне и хемијске мере. Од превентивних првенствено се морају садити здраве саднице, поштовати плодоред, сузбијати корови, наводњавати системом кап по кап, уклањати мумифициране плодове и делове биљака са симптомима болести. Хемијске мере заштите могу се применити од појаве цветних пупољака до зрења, а за успешно сузбијање антракнозе важна је правовремена употреба фунгицида. Од фунгицида код нас је регистрован препарат на бази дифенконазол + цифлуфенамида (Cidely Top).

У подручјима у којима је антракноза присутна, заштиту плодова од ове болести ваља комбиновати са заштитом од сиве трулежи. Приликом примене фунгицида мора се водити рачуна о каренци препарата.

Пише: Славица Светозаревић