Za okrugle ili ovalne bobice prepune sićušnog, jestivog semena, nalik grožđu, u različitim nijansama žute, zelene, crvene ili crne boje, često se kaže da su rudnici zdrave hrane. Blagog i sladunjavog su ukusa, fine arome i specifičnog mirisa. Sadrže mnoštvo organskih i mineralnih sastojaka neophodnih čovečijem organizmu.
Ogrozd se koristi i za spremanje kompota, pekmeza, marmelade i raznih preliva, a naročito je omiljen kao dodatak za sladolede, voćne salate i torte.
Ne treba zanemariti ni dekorativan izgled žbuna, posebno u vreme sazrevanja plodova.
Zaštitnik organizma
Plodovi ogrozda imaju lekovita svojstva. Bogati su šećerima, organskim kiselinama, pektinima, taninima, etarskim uljima, mineralnim materijama… U ovom voću nalazi se više vitamina C nego u malini, kupini i borovnici, ali mnogo manje od crne ribizle.
Značajni su kao diuretik, potom u lečenju stomačnih i kožnih oboljenja, malokrvnosti, avitaminoza, štite organizam od infekcija, usporavaju starenje, neguju kožu.Ogrozd sadrži kalcijum koristan za prevenciju osteoporoze, potom magnezijum, kalijum, koji reguliše krvni pritisak i uravnotežuje kiseline, bakar, fosfor i mangan. Sadržaj gvožđa održava dobru cirkulaciju krvi i regeneraciju crvenih krvnih zrnaca.
S. Malinović
Dobro jutro broj 556 – Avgust 2018.