Blaga jesen pogodovala je razvoju uljane repice, čija setva je propraćena mnogim problemima zbog nepovoljnih vremenskih uslova, zbog čega su mnogi i odustali od setve
Teški uslovi u rokovima setve, u smislu velike suše, mnoge poljoprivrednike su demotivisali od setve uljane repice na području Subotice prošle jeseni. Tako je nakon nekoliko godina ekspanzije setve ove kulture, došlo do drastičnog pada, pa je tako pod ovom kulturom oko tri hiljade i osam stotina hektara, što je za hiljadu i po hektara manje u odnosu na lani.
“Što se tiče repice koja je kasnije posejana, što je bilo problematično u smislu kako će izdržati zimu, imali smo sreće. Ona je sada trenutno u nekih šest listova, a trebalo bi da bude oko osam. Ali smo imali sreće zato što je bila relativno blaga jesen, kišovita i kasnije se produžila ta jesen i mihiljsko lepo smo praktično imali do nedavno, imali smo visoke temperature i ona je dobro ušla u ove veće minuse što dolaze u narednom periodu”, rekao je savetodavac Poljoprivredne stručne službe Subotica Neven Orčić.
Pred uzgajivačima je posao prihrane svih ozimih useva, pa tako i repice.
“Jako je teško odrediti pravu optimalnu količinu, neki prosek da možemo preporučiti normu prihrane. Ono što je najbitnije je da treba napraviti en-min analize skoro za svaku parcelu, a što se tiče prihrane možemo reći da možemo početi prihranu negde krajem ovog meseca i početkom sledećeg meseca. Znači, najkasniej do dvadeset i petog-šestog januara da se krene u prihranu ozimih kultura, pa tako i repice”, dodao je on.
Manje površine pod ovom kulturom znače da poljoprivrednici neće imati problema sa plasmanom. Za sada je jako rano govoriti o mogućem prinosu.
Izvor: RTV
Foto: RTV