Crna topola – za rane i giht
U februaru i martu, beru se sočni, vrlo lepljivi, još zatvoreni, mirisni i sjajni pupoljcicrne topole (Populus nigra), i suše na lesama. Osušeni sadrže smolasta jedinjenja, etarsko ulje, manitol, vosak, tanine, salicil, jabučnu i galnu kiselinu. Koriste se: za lečenje rana, da zaleče ispucale usne i bradavice dojki, protiv reumatskih bolova, za lečenje gihta, za izbacivanje šlajma.
Da biste se zaštitili od gripa napravite mešavinu od 10 grama pupoljaka crne topole, 10 g vrbove kore, 40 g listova pitome nane i 40 g listova ribizle. Kašiku mešavine prelijte sa četiri decilitra ključale vode i odmah poklopite. Čim se čaj malo prohladi, procedite i pijte što topliji.
Jorgovan ublažava simptome artritisa
Tinktura od pupoljaka jorgovana (Syringase) preporučuje se u slučaju reume, artritisa i artroze. Ovo sredstvo se koristi samo za spoljnu upotrebu. Dobija se tako što prelijte pupoljke jorgovana votkom u proporciji 1:4 i sačekate da odstoji nedelju dana na tamnom mestu. Utrljajte proceđenu tinkturu na bolno mesto.
Jasika leči gastritis
Prirodni lekovi od pupoljaka jasike (Populus tremula) imaju antiparazitno, antiseptičko i protivupalno dejstvo. Oni su efikasni protiv gastritisa, cistitisa, prostatitisa i hemoroidalne bolesti. Evo i recepta: prelijte pupoljke jasike votkom u proporciji 1:2. Ostavite da odstoji dva dana. Uzimajte jednu čajnu kašičicu tinkture tri puta dnevno.
Beli bor protiv bronhitisa
U rano proleće beru se i suše pupoljci belog bora (Pinus silvestris). Sadrže vitamin C, smolu, gorke materije, šećer, pinitol i etarsko ulje. Koriste se za lečenje hroničnog bronhitisa, kao i u kupkama za lečenje reumatizma.
Sirup protiv bronhitisa pravi se od 100 grama borovih pupoljaka i jednog kilograma meda. Pupoljke prelijte s pola litra provrele vode, poklopite i stavite na toplo mesto (ukraj šporeta). Posle dva sata procedite i pomešajte s medom. Uzimajte četiri do pet kašika dnevno.
Troskot zaustavlja proliv
Iako je omražen i žilav korov, troskot (Polugonium aviculare) je lekovit, naročito pupoljci. Sadrži tanine, vitamin C, vosak, sluz, smole, silikte i šećere. Pupoljci troskota koriste se protiv pojačane i produžene menstruacije, da rastvore kamen i pesak u bubrezima, protiv proliva, za zaustavljenje krvarenja creva.
Lek protiv proliva pravi se od 30 grama pupoljaka troskota, 30 g bokvice, 30 g steže i 10 g pitome nane. Uveče sa pola litra hladne vode prelijte tri kašike mešavine i poklopite. Ujutru, na tihoj vatri, zagrevajte u poklopljenom sudu dok ne proključa i sklonite s vatre. Ohlađen čaj procedite i popijte tokom dana.
Divlji kesten protiv reume
Pupoljci divljeg kestena (Aesculus hippocastanum) sakupljaju se od marta do maja, a omotani su sjajnom ljuskom koja izlučuje smolu i štiti ih od hladnoće. Sadrže saponin, vitamine B, C i K i malo kumarinskih derivata i mineralnih soli. Koriste se da olakšaju reumatske bolove, za ublažavanje neuralgija, protiv uloga (gihta).
Losion protiv reume napravićete od 50 grama pupoljaka divljeg kestena, 50 g suvog cveta ljutića i jednog litra komovice. U flašu stavite pupoljke kestena i ljutić i dospite komovicu. Flašu zatvorite, ostavite na sobnoj temperaturi i češće promućkajte. Posle 20 dana procedite i masirajte bolna mesta tri puta dnevno po 10 minuta. Posle toga obolelo mesto obrišite peškirom natopljenim mlakom vodom i namažite maslinovim uljem.