Ruže su omiljeni stanovnici vrtova, o kojoj god sorti i boji da je reč. Da bi njihovi cvetovi rasli i širili opojne mirise, “kraljicama cveća” je neophodno pružiti adekvatnu negu: redovno zalivanje, orezivanje, zaštitu od patogena i štetočina, ali i odgovarajuću prihranu, zahvaljujući kojoj će biti otpornije, snažnije i dati još više cvetova. A da li ste znali da neke namirnice koje ste planirali da bacite u kantu za otpatke možete iskoristiti kao prihranu za svoje ruže?
Na ovaj način možete spojiti lepo i korisno – doprinećete redukovanju kuhinjskog otpada, a istovremeno dobiti besplatno đubrivo koje obiluje hranljivim materijama, neophodnih biljkama.
Ljuske od jajeta
S ovim vidom otpada ćemo se naročito susresti u vreme uskršnjih praznika. Ljuske od jaja, koja ste iskoristili za pripremu prazničnih đakonija i onih ofarbanih na tradicionalan način, u lukovini, možete iskoristiti za prihranu svojih ruža.
Ljuske od jaja su izuzetno korisne za biljke jer imaju visok sadržaj kalcijuma, ali i fosfora i magnezijuma.
Kako je kalcijum u biljkama slabo pokretljiv, važno je da one tokom čitave vegetacije budu snabdevene ovim elementom u dovoljnoj meri. Kalcijum sprečava razvoj bolesti jer povećava otpornost biljaka na patogene; pospešuje razvoj korenovih dlačica i rast čitavog korenovog sistema.
Od ljuski jaja jednostavno možete napraviti prihranu koja će smanjiti efekat stresa kod biljaka i koja sadrži minerale u obliku koje biljke lako mogu usvojiti.
Ljuske od tri jajeta potope se u jednom litru vode, ostave se da odstoje 4 dana na sobnoj temperaturi u poklopljenoj posudi, kako bi se sprečilo širenje neprijatnih mirisa. Potrebno je povremeno promešati.
Soc od kafe
Nakon što popijemo kafu, talog ili soc koji ostaje na dnu šolje bacamo u kantu za otpatke. Međutim, on je vrlo korisno đubrivo za ruže i ostale biljke koje vole kiselo zemljište jer se njime podstiče njihov rast. Sadrži minerale koji su veoma važni biljkama: magnezijum, azot, kalijum i fosfor. Kako kafa ima visok udeo azota utiče na rN vrednost zemljišta i tako pospešuje cvetanje ruža. Još jedna bitna prednost: brojni štetni insekti ne vole miris i ukus kafe, te ćete svoje biljketako odbraniti i od štetočina.
Talog od kafe možete pomešati s kompostom i sipati oko ruža ili njime zalivati biljke: u 20 litara vode sipajte soc od kafe iz dve šolje i ostavite da prenoći, te potom dobijenom prihranom zalivajte ruže.
Kora od banane
Pojeli ste bananu i taman ste se spremili da njenu koru bacite u kantu? Sačekajte, jer ćete u suprotnom ostati bez korisnog đubriva za vaše biljke, koje obiluje kalijumom, stimulišući razvoj biljaka. Biljke koje su dobro obezbeđene kalijumom otpornije su na posledice suše i bolesti.
Pored kalijuma, kora banane sadrži kalcijum, magnezijum i fosfor.
Od kore banane možete napraviti tečno đubrivo za biljke. Kore od 3-4 banane dobro operite i iseckajte na komadiće. Stavite ih u posudu s vodom tako da voda prekrije kore (na kore dve banane ide 1 l vode). Ostavite da odstoje tri dana na sobnoj temperaturi u poklopljenom sudu, te procedite. Videćete da je voda dobila kafenu boju, razlog je taj što su minerali kojima obiluje kora banane, ostali u vodi. S ovim tečnim đubrivom svoje ruže možete zalivati jednom nedeljno. Ništa se ne baca tako da iskorišćene, proceđene kore možete zatrpati u zemlju oko ruža, vremenom će se razgraditi, obogaćujući zemlju.
Ljuske crnog luka
Ostalo vam je viška lukovine? Nemojte je bacati jer ovi paperjasti omotači obiluju natrijumom, kalijumom, kalcijumom, magnezijum, fosforom i cinkom, više nego korisnim makroelementima i mikroelementima za razvoj biljaka. Tečna prihrana od ljuski crnog luka hrani biljke i stimuliše njihov rast.
Punu šaku lukovine stavite u teglu i sipajte 1 litar vode preko nje. Teglu poklopite i ostavite da odstoji ceo jedan dan na sobnoj temperaturi. Procedite vodu i njome zalivajte biljke jednom nedeljno. Kao i kod tečnog đubriva od kore banane, voda je promenila boju, iz lukovine je izvukla sve korisne sastojke za vaše biljke.
Tanja Prolić