Beli luk uživa toliko poverenje da se vrlo često smatra i magijskom biljkom, ali i lekom za skoro sve bolesti. Jedina njegova loša strana je jak miris koji odbija, ne sve, naravno. Beli luk je glavni borac protiv virusa, bakterija i gljivica, istakao je narodni travar Momčilo Antonijević gostujući u Jutarnjem programu RTS-a.
„Beli luk je i magijska biljka u našem narodu i vrlo često se koristi protiv uroka. Iz tih razloga se možda i potcenjuje njegovo lekovito dejstvo, koje duguje sumpornim jedinjenjima koja sadrži u svom etarskom ulju. Njegov snažan miris osećamo kao gas, odnosno od jedinjenja koje nastaje oksidacijom i delovanjem enzima. On je pravi borac u borbi protiv bakterija“, rekao je Antonijević.
Japanski naučnici su 1999. godine utvrdili da beli luk deluje i na ešerihiju koli, na salmonelu, i na neke bakterije koje su rezistentne na klasične antibiotike.
Pored toga što deluje na neke vrste bakterija i gljivica deluje i na viruse. Jak je antiseptik i jača naš imuni sistem. Treba da se uzima preventivno, snižava visok krvni pritisak i holesterol čisti krvne sudove.
Narodni travar Momčilo Antonijević ističe da treba pomenuti tradicionalnu seosku večeru, beli luk, slanina i kiseli kupus zbog vitamina Ce.
„Od belog luka može da se napravi i eliksir koji potiče iz tibetanske narodne medicine. Koristi se za jačanje organizma, za lečenje srca i krvnih sudova.
Beli luk nije za svakog i trebalo bi veoma pažljivo da ga koriste osobe koje uzimaju lekove za razređivanje krvi“, rekao je Antonijević i dodao da se beli luk ne preporučuje ljudima koji pate od čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu.
Kinezi u svojoj tradicionalnoj medicini isto tako koriste beli luk. Ukus je malo drugačiji , a svaka sorta ima svoje specifičnosti.
Izvor: RTS