Насловна ТЕМА ДАНА U toku potpisivanje sporazuma

U toku potpisivanje sporazuma

645

Jednoglasnom Odlukom svih udruženja, sutra u 8 sati ujutru biće potpisan i overen Sporazum između Vlade i Udruženja poljoprivrednika: Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženja proizvođača mleka „Naše mlekoˮ, Udruženja Poljoprivrednih proizvođača Subotice, Udruženja „STIGˮ Požarevac, Udruženja „Za spas i opstanak stočara zapadne Srbijeˮ, Saveza udruženja poljoprivrednika Banata i Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja „Adraniˮ. Sporazum je rezultat pregovora i sve dogovoreno urediće se odmah, navodi se u saopštenju.

Ova odluka rezultat je pregovora između članova udruženja i drugih poljoprivrednika koji su pet dana protestovali blokiranjem puteva i važnijih saobraćajnica u Srbiji.

Kako je ispregovarano, postojeće subvencije po hektaru obradive zemlje sa 9.000 dinara podignute su na 18.000. Postojeće dažbine za navodnjavanje smanjene su za 50 odsto, dok će od 1. januara 2024. biti u potpunosti ukinute za sve poljoprivrednike. Takođe, dogovoreno je da se od 1.januara. 2024. godine na dizel gorivo za poljoprivrednike za 100 litara po hektaru ne obračunavaju akcize i PDV. Premija za mleko podiže se sa 15 na 19 dinara po litru, regres za mlečne krave povećava se sa 30.000 na 40.000 dinara.

Ostalo je da se utvrdi kako će se i kojim tempom regulisati uvoz mleka i mlečnih proizvoda, kada i kako će se razgovarati o mlekarama, monopolistima i zaštiti malih proizvođača, hoće li se uvesti mlečne kvote, o čemu će se razgovarati kad je u pitanju agrarna politika i politika subvencije, što su teme na duže staze, a njihov sadržaj ni rok nije određen.

– Zahtevi poljoprivrednika bili su zagarantovana cena mleka 78 dinara plus PDV, subvencije 300 evra po hektaru, premija za mleko 20 dinara, referentnu cenu ratarskih kultura izjednačiti sa berzama Pariza i Budimpešte, prelevmani na sve države EU i CEFTA sporazume i na sve mlečne proizvode, dizel za obradive površine bez akciza sa pdv-om 100 l/ha za ratarske kulture i 300 l/ha za povrtarske i voćarske kulture, regres za mlečne krave 40 000 dinara, ukidanje plaćanja odvodnjavanja, prebacivanje na lokalne samouprave – rekao je ranije Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Ni članovi Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja nisu zadovoljni onim što je postignuto u Vladi Republike Srbije, ali svesni toga da je iza nas pet dana protesta i odsustva sa svojih gazdinstava i primetnog smanjenja broja ljudi na protestima, prihvataju deo zahteva koji su danas ponuđeni od Vlade, poručili su u saopštenju koje je potpisao njihov predsednik Slobodan Vidojević.

– U narednom periodu nastavićemo da radimo još više na ispunjenju i ostalih zahteva koji se tiču mlečnog govedarstva, a to su pre svega zaštita domaćih proizvođača mleka od nekotrolisanog uvoza i niske otkupne cene mleka – navodi se. – Želimo da se zahvalimo na razumevanju i podršci pre svega građanima koji su imali strpljenja za vreme naših protesta, rečeno je u saopštenju, uz zahvalnost policiji koja je bila na skoro svim mestima gde je dolazilo do blokada, odnosno, prekida saobracaja, rečeno je u saopštenju.

I. R.