Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Alge oplemenjuju zemljište u voćnjacima

Alge oplemenjuju zemljište u voćnjacima

47

Od 17 proizvoda koji su bitni za biljnu proizvodnju alge se nalaze među 10 proizvoda. Napoleon ih je prvi koristio i francusko stanovništvo u blizini okeana poznavalo je hranljivu vrednost algi u poljoprivrednoj proizvodnji. U Aziji se upotrebljavaju i u ishrani. Prvo su počeli da koriste koloide koje su izvlačili iz algi i koji imaju puno proteina, zahvaljujući pigmentima.

 Korišćenjem ovih proizvoda moguće je napraviti dobru strukturu zemljišta odnosno dobar vodno vazdušni režim, pogotovu na teškim zemljištima kojih ima kod nas i razbiti glejni horizont ili plužni đon koji predstavlja problem u voćarskoj proizvodnji. Unošenjem ugljenika u zemljište podstiče se obrazovanje humusa.

Veći rod sa manje đubriva

Sorta može da bude dobra, ali ako je loša struktura zemljišta ona nikada ne može ispoljiti svoj genetski potencijal. Na ovakvom zemljištu upotreba Geo2 i AgrOptim Zenitha  omogućava voćnoj vrsti da ispolji svoj puni kapacitet. Važno je da se pritom smanjuje upotreba mineralnih đubriva. Ova iskustva iz Bretanje bi mogla poslužiti za primer da se i u Srbiji poštuje plodored i da se ide sa postrnim kulturama, pogotovu leguminozama.

Poučeni ovim iskustvom iz Francuske, a polazeći i od činjenice da se u voćarskim zasadima kod nas prilikom zaštite protiv patogena, obrade i berbe, zemljište dosta sabija, eksperti novosadskog Poljoprivrednog fakulteta postavili su oglede u zasadima višnje, trešnje, šljive, borovnice i jabuke. Koristili su Geo2 i AgrOptim Zenith ispitujući njihov uticaj na strukturu zemljišta. Pratili su sledeće parametre:

  • Mehanička i hemijska analiza pre tretiranja i na kraju godine;
  • Broj cvetova u cvasti u vreme cvetanja kao i broj plodova u vreme berbe, odnosno određivanje efikasnosti preparata na zametanje plodova;
  • Uticaj preparata na vegetativni porast;
  • Uticaj preparata na pomološke osobine plodova kod ispitivanih voćnih vrsta;
  • Da se utvrde ostali parametri po potrebi.
Kontrola , Geo2 i Geo2 + Zenith

Na Poljoprivrednom fakultetu je ispitivan uticaj Geo2 i Geo2 + Zenith na pomološke osobine plodova, prinos, kvalitet plodova, obojenost plodova jabuke, šljive, trešnje, višnje i borovnice. Ogledi su rađeni za firmu Šmek komerc koja je distributer proizvođača ovih preparata firme Olmix iz Francuske.

Atraktivniji plodovi za veću cenu

Ogledi u polju su postavljeni u potpuno slučajnom blok sistemu, pri čemu je svaki tretman bio zastupljen u tri ponavljanja, a u svakom ponavljanju je bilo uključeno 5 stabla /žbunova. Stoga je u svakom tretmanu bilo 15 stabala/žbunova, koji su bili vizuelno zdravi i ujednačeni po bujnosti i rodnosti. Između ponavljanja ostavljena su dva netretirana stabla/žbuna kao bafer zona.

Primenjeni tretmani:

  1. Geo2 – preparat Geo2 primenjen je samo jednom u toku eksperimentalne godine, i to neposredno pre početka vegetacije, rasipanjem granula po zemljištu kod svih voćnih vrsta.
  2. Geo2 + Zenith-preparat Geo2 primenjen je samo jednom u toku eksperimentalne godine, i to neposredno pre početka vegetacije, rasipanjem granula po zemljištu kod svih voćnih vrsta, dok je Zenith, primenjen folijarno u tri termina kod svih voćnih vrsta, što je prikazano u tabeli 2.
  3. Kontrola

Kod sorte jabuke Gala Val i Geo2 i kombinacija Geo2+ AgrOptim Zenith  bio je veliki uticaj, pored delimično na masu, i na obojenost plodova jabuke. To je kod ove sorte veoma važan faktor, jer plodovi postaju atraktivniji i postižu veću cenu. Pretpostavlja se da je, zbog uticaja Geo2 na mikrobiološku aktivnost, došlo do aktivacije elemenata koji utiču na pojavu dopunske boje, a pogotovu kalijuma, bora i cinka, što će se dodatno utvrditi analizom listova kod ove, jedne od najperspektivnijih klonova Gale sa prugama po dužini plodova.

Uticaj preparata na obojenost plodova kod klona gale GALA VAL

Kod šljive toptejst koja je jedna od najboljih i kao stona, i za preradu upotrebom ovih preparata došlo je do povećanja mase plodova, ali se, imajući u vidu da su dosta kasno, u proleće primenjeni Geo2 i AgrOptim Zenith, veća reakcija se očekuje tek sledeće godine. Ono što je evidentno i vidi se na slici je da su plodovi kod primene Geo2 dosta ujednačeniji.

Kod trešnje, odabrana je sorta Regina na podlozi Gizela 5 koja je posađena na rastojanju 4×0,80 m. Kod nje je dobijeno povećanje u masi plodova i kod Geo2, i kod AgrOptim Zenitha, ali su plodovi iz ovih tretmana bili daleko atraktivniji i ujednačeniji po veličini ploda, a znamo je kod plasmana trešnje to veoma bitno, jer svaki milimetar prečnika podiže cenu plodova.

Kod oblačinske višnje, pored delimičnog uticaja na masu plodova, najveći uticaj je bio na povećanje prinosa i kod Geo2, i kod kombinacije Geo2 i Zenitha.

Kod oblačinske višnje, pored delimičnog uticaja na masu plodova, najveći uticaj je bio na povećanje prinosa i kod Geo2, i kod kombinacije Geo2 i Zenitha.

Posle tretmana krupnije borovnice

Tretmani sa Geo2 i Geo2 + Zenith uticali su na kvalitet plodova borovnice sorte djuk u svim probirnim berbama. U prve tri probirne berbe zabeležena je veća masa plodova u tretmanima Geo2 i Geo2 + Zenith, u odnosu na kontrolu, dok je u poslednjoj, četvrtoj probirnoj berbi najveća masa plodova bila u tretmanu Geo2 + Zenith.

U prve dve probirne berbe borovnice izmeren je veći prečnik plodova u tretmanima Geo2 i Geo2 + Zenith, u poređenju sa kontrolom. U trećoj berbi nije zabeležena statistički značajna razlika u prečniku plodova između tretmana i kontrole, dok je u četvrtoj probirnoj berbi najveći prečnik zabeležen u tretmanu Geo2 + Zenith i bio je za 16 % veći u odnosu na prečnik plodova u kontroli.

U prve dve probirne berbe, zabeležena je veća čvrstina plodova u tretmanu sa Geo2, u poređenju sa tretmanom Geo2 + Zenith i kontrolom, dok je u trećoj i četvroj berbi čvrstina bila ista u svim tretmanima i u kontroli.

Najveći sadržaj RSM zabeležen je u kontroli u prve dve probirne berbe, dok je u 3. i 4. probirnoj berbi bio približno isti u tretmanima i u kontroli.

Pored ovih analiza, urađena je i analiza zemljišta na makro i mikro elemente pre tretiranja i posle berbe, a ujedno i analiza listova i ovi podaci će poslužiti za dodatno objašnjenje uticaja ovih preparata na neke parametre kod ispitivanih voćnih vrsta.

Testirani preparati su pokazali uticaj na određene parametre kod ispitivanih voćnih vrsta. Međutim, za potvrdu relevantnosti ovih podataka neophodno je sprovesti istraživanja tokom još jedne eksperimentalne godine. Ogledi se nastavljaju i ove jeseni bačeno je oko 250 do 300 kg Geo2 i u proleće sledi još 100 kg. Ujedno će, posle cvetanja, uslediti novo tretiranje preparatom AgrOptim Zenith  sa 2 litra, što će u razmacima od 10 do 12 dana biti ponovljeno još tri puta.

Piše: Prof. dr Zoran Keserović