Насловна РАЗНО Adonisova Škola o lekovitom bilju u Sokobanji

Adonisova Škola o lekovitom bilju u Sokobanji

406

Usponom na najvišu vrh mistične i lekovitim travama prebogate planine Rtanj, juče, na Ivandan 7. jula koji je ujedno i dan narodnog travarskog sveca Svetog Jovana Biljobera, završila je rad 28. generacija Škole o lekovitom bilju u Sokobanji. Pedesetak učesnika iz Srbije i okruženja dobili su sertifikate, učestvovali u kvizu o poznavanju lekovitog bilja, a dame su se takmičile u pletenju venčića od samoniklih trava. Prva tri mesta na kvizu znanja o samoniklim lekovitim biljkama, stečenog na padinama obližnjih planina Krstatca, Ozrena i Rtnja, pripala su Nadi Milošević sa Zlatibora, Milani Stanojević iz Paraćina i Veri Simić iz Zemuna, a specijalno priznanje Nebojši Antiću iz Beograda.

Jučeračnja biljoberska svečanost bila je prilika i za uručenje Majstorskog  pisma najboljim sakupljačima i prerađivačima lekovitog bilja u Srbiji. Primili su ga preduzeće „Šumsko blago“ i Zoran Manić iz Bresnika kod Vranja, Mustafa Mustafi iz Preševa, Tomislav Stojanović iz Pirota, Aca Kožotić iz Kladova, Dragan Đorđević iz Vladičinog Hana, Milana Stanojević iz Paraćina,  „Mediflora“ i „MeNebojša Antić iz Beograda, Bogdasn Stojanović iz Belog Brega kod Niša i Nebojša Veljić iz Berana.

Predstavnici Privredne komore Srbije, kao i direktor Opštinske turističke organizacije Ljubinko Milenković, su na prigodnoj svečanosti čestitali osvajačima rtanjskog vrha Šiljak na hrabrosti, a polaznicima i organizatorima Škole na  preduzimljivosti i na širenju znanja o dragocenim darovima čiste prirode, kao i na popularizaciji banjskog turizma koji se na to bogatstvo oslanja.

Ova jedinstvena škola u prirodi nastala je iz ideje i inicijative ovdašnje poznate porodične fabrike čajeva „Adonis“ Nebojše Stanojevića, koja je prošle godine proslavila svoj 30. rođendan. Želeli su da da znanje sabrano u „Adonisu“ i lepotu i snagu prirode od Boga datu ovoj banji podele sa celim svetom. Preduzimljivi Nebojša inicirao je i osnivanje Udruženja za lekovito bilje Srbije „Dr Jovan Tucakov“, kojem još uvek predsedava i koje je svih ovih godina suorganizator Škole.

Prvobitna zamisao da pruži praktična znanja sakupljačima lekovitih biljaka,  travarima i ljubiteljima prorode vremenom se razvijala, ukorak sa životom. To ove godine vidimo i u pozivu  organozatora koji su sokobanjsku biljobersku školu najavili kao – edukaciju berača, odgajivača i prerađivača lekovitog bilja. Ono što se ne menja i zbog čega je Sokobanja ponela ime Zelenog srca Srbije su prostrani tepisi samoniklih trava, bez ikakvog zagađenja, na kojima se odvija nastava. U ponedeljak su brali u podnožju planine Krstatac kraj Čitluka, u utorak u prekrasnoj opkolini sela Vrmdža, u sredu im je orijentir bilo seoce Jezero na Ozrenu, odakle su se, u potrazi za lkovitim travkama, popeli na Oštru čuku, najviši vrh ove planine. Za jučerašnji finalni dan odabranaje planina Rtanj. I sve vreme imali su vrsne instruktore i predavače među kojima, od prvog dana, i poznatog  eksperta Instituta „Josif Pančić“ profesora dr Slavoljuba Tasića i profesora botanike sa niškog Prirodnomatematičkog fakulteta dr Bojana Zlatkovića .