Baštovani u septembru „na veliko“ naplaćuju višemesečni trud uložen u proizvodnju. Bašte su pune roda, ali i berača koji sakupljaju svaki plod koji će se koristiti u domaćinstvu ili izneti na pijacu. Tako su se i pijačne tezge, poput bašta, okitile raznobojnim plodovima punim vitamina.
Prava je šteta što ove magične slike ne traju dugo. Šarenilo će već za mesec dana ustupiti mesto smirenijem koloritu, a sve ono što je trenutno ubrano, ne može se odmah iskoristiti. Ali, može se sačuvati. Prve u redu za spremanje za zimu su tikvice. Svi viškovi se mogu zamrznuti, konzervirati, osušiti…
Šta je to što tikvice čini tako vrednim povrćem koje valja sačuvati za zimu? Ovo je jedna od retkih vrsta povrća koja je u potpunosti iskoristiva.
Kora tikvice u sebi krije brojne hranljive sastojke, baš poput njenog mesa i semenki. U francuskoj i italijanskoj kuhinji spremaju se i cvetovi tikvica, za koje gurmani tvrde da su ukusniji od plodova. Prema botanici, tikvice su voće, iako se u kulinarstvu tretiraju isključivo kao povrće.
Energetska i nutritivna vrednost sirovih tikvica je izuzetno velika. Osim ugljenih hidrata, proteina i masti, one sadrže i minerale – mangan, magnezijum, fosfor, bakar, gvožđe, cink i kalcijum. Verovali ili ne, tikvice su odličan izvor vitamina C, a pored njega sadrže i vitamine B kompleksa, tiamin, riboflavin, niacin, pantotensku i folnu kiselinu, pirodoksin, te vitamin K. Tu su još dijetalna vlakna, lutein, zeaksantin, te beta-karoten.
Hranljive materije koje su prisutne u tikvicama dobre su za srce. Magnezijum može sprečiti srčani i moždani udar, a neophodan je i za izgradnju zdrave koštane srži. Osim toga, magnezijum i kalijum mogu normalizovati krvni pritisak i kardiovaskularni sistem zaštititi od ateroskleroze. Dijetalna vlakna pomažu u snižavanju holesterola, jer se njihovim unošenjem u organizam jetra podstiče na trošenje holesterola, usled čega se njegov ukupan nivo smanjuje. Dalje, visok nivo vitamina C i drugih vitamina sprečava oksidaciju holesterola, čime se opet ometa nastanak ateroskleroze.
Nutrijenti koje sadrže tikvice blagotvorno deluju i na zdravlje probavnog sistema. Visok unos prehrambenih vlakana podstiče pražnjenje creva, a samim tim i uklanjanje toksina iz organizma, dok, prema nekim studijama, folna kiselina, vitamin C i beta-karoten pružaju zaštitu ćelijama creva od jedinjenja koja su potencijalno kancerogena. Antioksidanti, vitamin C i beta-karoten imaju i protivupalno delovanje, što ih čini blagotvornim kod stanja koje karakterišu upalni procesi, poput astme, osteoartritisa i reumatoidnog artritisa.
Zbog velikog sadržaja dijetalnih vlakana smanjuje se resorpcija masti, pa su pogodne za dijetu. Tikvice sadrže vrlo malo kalorija u odnosu na njihovu masu, što ih čini idealnim za držanje dijete. To znači da se može pojesti veća količina tikvica bez unošenja velike količine kalorija. Ako tikvice koristite za mršavljenje, bolje je da ih ne ljuštite, jer u kori ima najviše dijetalnih vlakana i nemojte im dodavati mnogo masnoće.
Jeftini kozmetički tretmani
Ulje dobijeno iz semenki tikvica sadrži mnoge vitamine i minerale, više od 60 odsto nezasićenih masnih kiselina, a bogato je i omega 3 i 6 esencijalnim masnim kiselinama, koje su zaslužne za lep izgled kože, energiju organizma, zdravlje reproduktivnih organa i bolju funkciju mozga. Još jedno od lekovitih svojstava ulja tikvice je da leči rane, opekotine i ispucalu kožu.
U domaćinstvu se od tikvica za tili čas može pripremiti jeftin kozmetički tretman za dobijanje meke i lepe kože. Izrežite tikvicu na tanke kriške, pa ih poslažite na lice. Ostavite da deluju 20 minuta da bi vaše pore apsorbovale minerale. Isperite lice mlakom vodom. Koristite ovaj recept svaki put kad vam je potreban osvežavajući tretman za vaš ten.
Najčešće u zamrzivaču
Delikatnog ukusa, lagane, osvežavajuće, zasićujuće, tikvice mogu biti sjajana hrana tokom letnjih dana. Od berbe ili kupovine, najbolje je da se čuvaju u frižideru, kao i krastavci. Duže se najčešće čuvaju u zamrzivaču. Da bi se u hladnim komorama očuvala sva njihova hranljiva svojstva, valjalo bi da se svaka domaćica pridržava nekih pravila pripreme za zamrzavanje.
Tikvice koje su višak i koje želimo da zamrznemo prvo se operu i prosuše, pa im se odstrane krajevi, ali se ne ljušte da bi im se sačuvao oblik tokom zamrzavanja i odmrzavanja. Valja unapred znati šta će se od tih tikvica praviti kada se odmrznu, jer od te namene zavisi kako će se seći. Ako će se koristiti za musaku, seku se po dužini na ploške debljine jedan do jedan i po centimetar, koje se prvo prosuše kuhinjskim ubrusom i tek takve slože u plastičnu vrećicu i u nju stavi ceduljica sa oznakom. Vrećica se zatim zatvori, najčešće zaveže, a zbog toga se biraju vrećice za kilogram veće od potrebnih, i odlože u zamrzivač. Odmrzavaju se na sobnoj temperaturi, ne otapa se naglo da se sadržaj ne bi pretvorio u kašu.
Ovako sečene tikvice mogu i da se pohuju i prže. Ali, za ovu namenu najčešće se seku popreko, na kolutove koje valja posle sečenja prosušiti, blago propržiti, ponovo prosušiti na kuhinjskom papiru, ohladiti i takve složiti u plastičnu kesicu, obeležiti i odložiti u zamrzivač. Posle odmrzavanja valja ih začiniti s više začina da im se pojača ukus.
Ako ukućani rado jedu čorbe, tikvice se zamrzavaju u kockama, a kao rendane ako će se od njih pripremati pita ili varivo. Naše domaćice imaju običaj da u vrećice s rendanim tikvicama ili onim u kockicama stave i listove peršuna ili celera, koji se inače stavljaju u čorbe i variva.
U tegli sa crvenom paprikom
Osim u zamrzivaču, tikvice se za zimu mogu čuvati i u teglama, i takve se koriste kao pikantna salata. Recepata ima čini se koliko i domaćica voljnih da ih probaju. Evo jednog, sa crvenom paprikom:
Potrebno je dva kilograma tikvica, jedan kg crvenih paprika, sedam čenova belog luka, jedan litar vode, 250 g sirćeta, 250 g šećera i pola kesice konzervansa. Tikvice treba iseći na kolutove, a beli luk i papriku na tračice. Prokuvati vodu sa sirćetom, šećerom i konzervansom, pa je ohladiti. U tegle poređati povrće, zaliti hladnim prelivom, zatvoriti i sterilisati 15 minuta.
Marinirane tikvice
Za ovu „salatu“ je potrebno 800 g mladih tikvica, jedna vezica peršuna, dve kašičice ruzmarina, osam čenova belog luka, dva dl maslinovog ulja, dva dl suncokretovog ulja, jedan dl sirćeta i 15 g belog luka u granulama. Tikvice oprati, ne ljuštiti, odstraniti im krajeve, pa iseći na kolutove. Svaki kolut protrljati s malo soli, staviti ih na kuhinjski papir, pa prekriti drugim da se upije tečnost koju će pustiti. Ostaviti da odstoje dvadesetak minuta. Rernu zagrejati na 200 stepeni. Pleh obložiti papirom za pečenje, poslagati tikvice i peći 15-20 minuta. Za marinadu pomešati seckani list peršuna, ruzmarin, ulje i sirće, pa posoliti i pobiberiti po ukusu, dodati i beli luk u granulama. Naseckati i beli luk, pa dodati u marinadu. Pečene tikvice pomešati sa marinadom i ostaviti da odstoje nekoliko sati na hladnom. Složiti ih u tople tegle, naliti marinadom, zatvoriti i čuvati na hladnom. Ova salata dobro ide uz feta sir, belo meso, pečenu ribu…
Turšija
U poznu jesen, kada se najavi prvi mraz, tikvice valja obrati i sve one sitne, naizgled neupotrebljive, odvojiti i od njih napraviti turšiju. U zavisnosti od količine tikvica i veličine posude, mogu se dodati i krastavčići, šargarepa, sitne glavičice crnog luka, zeleni paradajz…
Pita tikvenjača
U seoskim domaćinstvima se često priprema i pita tikvenjača, a poslužuje se kao lagana večera uz jogurt ili kiselo mleko. Eto prilike da domaćice svoje ukućane iznenade novim jelom.
Potrebno je pola kilograma sveže narendanih tikvica ili kilogram odmrznutih, jedna šolja griza, nepuna šolja ulja i dva krupnija ili tri sitnija jajeta. Sastojci se pomešaju, posole i pobibere, a ko voli može dodati suv ili svež iseckan peršun. Rerna se zagreje na 180 stepeni, a smesa izlije u podmazanu tepsiju i peče dok se ne stvori korica. Pečena pita se izvadi, kuhinjskom četkom premaže kiselom pavlakom i prekrije krpom da se prohladi a korica upije pavlaku.
Ananas kompot od tikvica
S ovom poslasticom će svaka domaćica „pobediti“ i najzavidniju komšinicu. Potrebno je malo veštine i strpljenja i skup kompot će biti za čas gotov.
Potrebno je: jedan kilogram šećera, 400 ml vode, 20 g limuntusa, dve lepe duguljaste tikvice, jedna bočica ekstrakta ananasa ili dve kesice praha za ananas sok.
U 400 ml vode dodati jedan kg šećera i 20 g limuntusa. Sirup skuvati i ohladiti i u hladan dodati ekstrakt ananasa ili prah za sok od ananasa. Tikvice oljuštiti, izdubiti, iseći na kolutove da liče na ananas, ili veće kocke i blanširati na sledeći način: u tri-četiri litra ključale vode kuvati isečene tikvice jedan minut, da bi ostale čvrste i sirove. Zatim ih iscediti i ohladiti pa ih potopiti u prethodno pripremljen sirup, da odstoje 24 sata. Tako dobijen kompot, koji neodoljivo podseća na pravi ananas, može se pomešati s drugim voćem i poslužiti kao voćna salata, ili pak kao „originalan“ ananas kompot s šlagom.
Ma koliko se držale tradicije, naše domaćice vole da eksperimentišu, da sastojke za slana jela ubacuju u slatka i obrnuto. Jedan od tih eksperimenata je i slatko od tikvica. Priprema je malo komplikovana ali vredi pokušati. Uostalom, za svaku domaćicu koja je pripremala slatko od lubenica ovo nije neki komplikovan recept. Potrebno je: jedan kg tikvica, jedna kašika kreča razmućena u litar vode, jedan kg šećera, čaša vode, limun, kesica vanilin šećera.
Tikvice očistite, odstranite semenke, isecite na kockice i stavite u posudu. Vodu u koju ste stavili kašiku kreča procedite i prelijte preko tikvica. Ostavite da odstoje u toj vodi oko pola sata. Posle pola sata tikvice procedite, dobro operite u hladnoj vodi, stavite u šerpu pa prelijte svežom vodom i stavite na ringlu da proključa. Kuvajte dva minuta, pa ih opet procedite, ponovo nalijte vodu, kuvajte dva minuta… Taj postupak ponavljajte ukupno sedam puta. Zatim tikvice ocedite i ostavite ih sa strane.
U posebnu posudu stavite kilogram šećera, zalijte čašom vode i pustite da prokuva. Kada se napravio sirup, u njega dodajte tikvice i kuvajte do željene gustine, povremeno skidajući penu. Pred kraj kuvanja dodajte limun koji ste isekli na kolutove i kesicu vanilin šećera. Šerpu sklonite sa šporeta, prekrijte je vležnom krpom, ostavite slatko da se ohladi pa tek onda sipajte u teglice.
Čips i sušene tikvice
Kada tikvica ima u izobilju i kada nisu skupe, svaka domaćica može u kuhinji njima malo da se poigra. Kao i od krompira i slatkog krompira, i od tikvica može da se napravi čips. Odabere se nekoliko jako mladih tikvica kod kojih još nije jasno izdiferencirano meso, operu se, odstrane im se krajevi i ljuštilicom naprave listići. Oni mogu da se dobiju i od većih, mesnatijih tikvica kojima se moraju odstraniti meso i semenke. Listići se dobro prosuše kuhinjskim papirom i stave u tepsiju obloženu papirom za pečenje, blago protrljaju nauljenim rukama i peku u rerni na 180 stepeni dok se ne dobije lepo obojen čips. Posole se tek kada se izvade iz rerne.
Listići isečeni kao za čips mogu i da se suše. Bolje je kada se za ovu namenu odaberu krupnije, mesnatije tikvice, koje se oljušte i očiste. Listići se suše u dehidratoru ili na suncu, u prošaranoj hladovini. Čuvaju se u platnenim vrećicama na promajnom mestu ili staklenim teglama, a koriste za pripremu čorbi i variva.
S. Mujanović
Dobro jutro broj 569 – Septembar 2019.