Насловна ВЕСТИ U plastenicima više posla za povrtare

U plastenicima više posla za povrtare

599

Kraj zime i rano proleće je vreme kada povrtarima počinje sezona intenzivnih radova u zaštićenom prostoru. Tokom februara obavlja se setva paradajza i paprike za proizvodnju rasada za ranu plasteničku proizvdnju ovih kultura, bere se salata i spanać iz zimskog ciklusa i pripremaju plastenici za nastavak proizvodnog lanca narednom kulturom.

Uzgoj u plasteniku predstavlja najintenzivniji oblik proizvodnje povrća, karakteriše je veći prinos u odnosu na prinos na otvorenim polju, obezbeđuje se sveže povrće i u zimskom periodu, a zbog kontrolisanih uslova bolji je i kvalitet povrća. Prednost je u tome što prihodi stižu u kontinuitetu  tokom cele godine pa se sve više poljoprivrednih proizvodjača opredeljuje za ovakvu proizvodnju.

Prilikom postavljanja plastenika treba voditi računa o nekoliko važnih činjenica, kaže za „Dobro jutro“ dipl. inženjer poljoprivrede Olivera Sekulić, savetodavac  PSS Vojvodine sa sedištem u Somboru.

– Po obliku i veličini plastenici mogu biti različiti, a koji oblik će se koristiti zavisi od niza faktora. U prvom redu treba voditi računa o klimatskim faktorima i o nameni. Plastenik treba da je udaljen od industrijskih zagađivača najmanje 1 km, a od glavnih saobraćajnica najmanje 100 m. Prostor oko plastenika mora u potpunosti biti čist od korova jer su oni  najčešći izvori zaraze i bolesti. Teren za plastenik treba da je ravan ili blago nagnut (sa maksimalnim nagibom od 0,4 procenta) bez izrazitih depresija. Najpovoljnija ekspozicija terena je južna ili jugoistočna, objašnjava Olivera Sekulić.

Zemljište za plastenike treba da je lako, strukturno, ocedno i da ima dobru propustljivost Nivo podzemne vode treba da je na dubini od 1,5 m u suprotnom dolazi do oštećenja korenovog sistema. Drenažni kanali oko plastenika su obavezni na vlažnim terenima, dok mesto na koje se postavlja plastenik treba da je zaštićeno od pravca duvanja jačih vetrova, time se osim fizičke zaštite plastenika stvaraju povoljni mikroklimatski uslovi za razvoj biljaka.

Mesto za plastenik treba da je što bliže izvoru kvalitetne vode koja će se koristiti za zalivanje. Po savetu ovog stručnjaka, analizom treba utvrditi hemijski i mikrobiološki sastav te vode. Potrebno je imati i dobar put do plastenika zbog dovoza repromaterijala kao i odvoza povrća, a zbog kontrole, plastenik treba da je blizu objekta stanovanja. 

V.Savić