Насловна РАЗНО Detlići „rade“ zaista kao električna bušilica

Detlići „rade“ zaista kao električna bušilica

860

Iako vas nekada možda nerviraju neprestanim i upornim kljucanjem u drvo, detlići su zaista ptice vredne posmatranja. Naučnici su otkrili da uspevaju da ne zaglave kljun u drvetu, tako što nezavisno pomeraju gornji i donji deo, ponašajući se poput mehanizma električne bušilice. Brzina kljucanja u drvo im je takođe na zavidnom novou – sedam metara u sekundi.

Biolozi sa Univerziteta u Antverpenu u Belgiji otkrili su da kada se kljun detlića zaglavi u stablu drveta, on se oslobodi za samo 50 milisekundi. 

Vodeći istraživač Sem van Vasenberg snimio je video-zapise dve ptice iz zasebnih zooloških vrtova. Otkriveno je da detlići kucaju drveće brzinom od oko sedam metara u sekundi. 

Na usporenom video-snimku, naučnici su otkrili da ptice najpre okreću glavu u jednom smeru, izvrćući vrh kljuna za nekoliko stepeni, a zatim okreću donju polovinu kljuna u drugom smeru.

Time se stvara prostor od oko jednog milimetra između kljuna i rupe koju se detlići napravili, i omogućavaju im da nesmetano kljucaju.

Profesor Van Vasenberg je rekao: „To ima veze sa gornjim i donjim delovima kljuna koji se okreću oko različitih zglobova na lobanji“.

Dodao je: „Očekivali biste da takva ptica ima jaču i veću lobanju, ali to ovde nije slučaj“.

Iako detlići nisu jedine ptice koje mogu samostalno pokretati gornji i donji deo kljuna, biolozi su svoja otkrića o mehanizmu sličnom električnoj bušilici, predstavili na virtuelnom godišnjem sastanku Društva za integrativnu i uporednu biologiju.

Na svetu postoji više od 180 vrsta detlića. Oštar, jak i prav kljun u obliku dleta, i dug lepljiv jezik, omogućavaju detliću da iz stabala i grana drveća izvlači insekte, larve i crve.

Utvrđeno je da detlić može da kljuca u drvo i 12.000 puta na dan. Ova ptica teško može da se povredi, jer oko mozga ima tkivo slično penastoj gumi koje služi kao zaštita.

Studija će biti objavljena kasnije ove godine.

Izvor: RTS

Foto: RTS