Насловна РАЗНО Čačak: Rđa kruške na stablima na okućnicama

Čačak: Rđa kruške na stablima na okućnicama

675
Фото: Pixabay

Na području delovanja Regionalnog centra Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja Čačak, na lokalitetu Lipnica, na okućnicama, registrovana su pojedinačna stabla kruške sa simptomima rđe kruške – Gymnosporangium sabinae. Simptomi bolesti se uočavaju na licu lista u vidu narandžastih pega.

Gljiva prouzrokovač rđe kruške jedan deo ciklusa razvića sprovodi na kruški – ecidijski stadijum, a drugi – teleutostadijum i uredostadijum na Juniperus vrstama (kleki). Celokupan razvoj ovog patogena traje dve godine. Prvi simptomi bolesti javljaju se u proleće početkom maja na mladom lišću kruške. Formiraju se sitne pege, koje su izrazito narandžaste boje, koje kasnije postaju krupnije i dobijaju tamniju nijansu. U okviru pega sa naličja se formiraju zadebljanja, različite nijanse narandžaste boje, a na njima izraštaji u vidu roščića. U uslovima jače zaraze lišće se suši i prevremeno opada. Simptomi se uočavaju i na granama i grančicama zaraženih voćaka, u vidu rak rana, koje ne mogu da zarastu. One predstavljaju ulazna vrata za prodor sekundarnih patogena. Pege narandžaste boje mogu se javiti i na plodovima, mada je to retka pojava. Plodovi zaostaju u razvoju i suše se. Na granama Juniperus vrsta (kleke) nastaju zadebljanja, koja vremenom nekrotiraju. Formiraju se rak rane i biljka se postepeno suši.

Osnovna mera u cilju smanjenje infektivnog potencijala ovog patogena jeste uništavanje Juniperus vrsta (kleke) u okolini zasada kruške – izolacioni pojas na udaljenosti od najmanje 300 metara. Pri podizanju zasada prednost treba dati sortama koje ispoljavaju manju osetljivost prema rđi kruške. Hemijskim merama kojima se vrši zaštita kruške od prouzrokovača čađave krastavosti kruške suzbija se i rđa kruške  – fungicidi na bazi aktivne materije mankozeb i difenkonazol.