Насловна АРХИВА MELEMI: Pečurkama do lepote

MELEMI: Pečurkama do lepote

1911
Фото: Pixabay

Višegodišnje iskustvo stranih stručnjka pokazalo je da maske, melemi, tonici i oblozi od lekovitih lignikolnih gljiva, ali i jestivih i lekovitih koje se gaje, deluju pozitivno na ten, hidrataciju kože, čvrstinu mišića. One mogu da zatvaraju pore i jačaju koren kose. Ove osobine gljiva kod nas nisu dovoljno poznate, ali ih svetske kozmetičke kuće uveliko koriste.

To nam je potvrdila i Mirjana Pjević iz beogradske Ekološke organizacije „Čuvari blaga“, veliki poznavalac lekovitosti pečuraka.
– U ove zimske dane mogu se naći pojedine vrste, ali i lekovite sušene i gajene pečurke, pa je prava šteta ne iskoristiti ih za lepotu. Pripremljene kao tonici, odvari, melemi ili s medom, mogu da zamene mnoge skupocene preparate. Međutim, pre upotrebe valja proveriti alergijsku reakciju kože – ako dođe do promena, upotreba se mora prekinuti i koža dobro oprati.

Nezaobilazna gljiva, koju u Kini nazivaju majkom svih pečuraka, jeste ganoderma (Ganoderma lucidum), poznata kao reiši i hrastova sjajnica. Ona sadrži alfahidroksilnu kiselinu, koja obnavlja ćelije i sintetiše kolagen. Suvoj koži vraća vlažnost i poboljšava izgled, što je čini čvrstom i elastičnom. Veoma efektno deluje maska od gljive usitnjene u prah i pomešane s medom, ali i odvar koji se priprema od komadića ganoderme, potopljenih u vodi 12 časova.

Posebno je značajan učinak ganoderme u antirid kremama koje se koriste za deo oko očiju. Smanjuje opadanje kose i deformaciju noktiju. Jedna je od komponenti šampona za kosu, kupki, sapuna za lice i pasti za zube.

Ćuranov rep (Trametes versicolor), drvenasta pečurka živopisnih boja, koja raste grupno na panjevima i mrtvim stablima, ima veoma važnu ulogu u kozmetici. Njena micelija se koristi za izbeljivanje tamnih mrlja koje nastaju kao posledica UV zraka i prilikom hiperpigmentacije kože. Ima ogroman potencijal za korišćenje u kozmetičkoj industriji. Sadrže je mnogi losioni za bebe, kreme za osetljivu kožu, ali i za sunčanje s faktorom 15, kao i one za posle sunčanja.

Foto: Pixabay

Lisičarka se u ovo doba godine ne može ubrati sveža. Dobro će poslužiti i sušena. Ona se potapanjem pola sata u toplu vodu, kasnije koristi kao sveža, za negu suve kože i protiv upale kapaka. Dva-tri šeširića ove gljive stave se u tri decilitra hladne vode, i ostave da odstoje pet-šest sati. Tečnost se odlije i koristi za obloge koji se na očima drže tridesetak minuta. Odvarom se može i umivati. Gljive se mogu izmiksirati i kao maska staviti na očišćeno lice. Kad se maska osuši, skine se mlakom vodom, a postupak se može ponoviti jednom u sedam dana.

Foto: Pixabay

Šitake su najlekovitije jestive pečurke koje se mogu nabaviti na pijaci ili u marketima. One ne samo da su jestive i lekovite, već i blagotvorne za kožu, pa ih što češće treba koristiti. Zahvaljujući aminokiselinama, proteinima, vitaminima, posebno onim iz grupe B, stimulišu stvaranje kolagena, zaduženog za mladalački izgled. Ova gljiva jedna je od glavnih komponenti noćnih krema, a često se može naći i u kombinaciji s ganodermom.

Foto: Pixabay

Najjednostavnija je maska od šampinjona. Izmiksiraju se i stave na lice, a posle pola sata maska se odstrani mlakom vodom. Posle tog tretmana nije potrebno da se stavlja bilo kakva krema, pošto šampinjoni sadrže esencijalne aminokiseline, vitamine i mineralne materije koje će nahraniti kožu i učiniti je mekom.

D. Radivojac

Dobro jutro broj 538 – Februar 2017.