Kod mnogih biljaka mora se paziti prilikom setve ili sadnje, da budu u pravilnim redovima, na određenom razmaku, kako bi kasnije, kad procvetaju mogli uživati u boji njihovih raznobojnih latica. A noćna frajla, ta čudesna biljka, poreklom sa Mediterana ime je dobila po tome što su joj cvetovi danju zatvoreni, a tokom noći otvoreni. Poznata je i pod imenom noćurak. Njeni opojni cvetovi podsećaju na miris ljubičice, pa je u nekim krajevima nazivaju i ljubičina.
Noćna frajla ne zahteva posebne uslove za gajenje, pa je zato odličan izbor za početnike u cvećarstvu. Uz malo truda i pažnje bogato nagrađuje. Krase je sivozeleni listovi i ljupki cvetovi od po četiri latice u ljubičastoj, ružičastoj, žutoj i beloj boji.
Biljka je dvogodišnja, grmolika, a zbog tanke i krhke stabljike često polegne i pravi “mirisni ćilim”, koji podseća na prekrivač tla koji onemogućavaju rast korova. Najlepše je ako zasejete čitavu leju ili gustu ivicu uz stazu, tada frajla ima najlepši efekat.
Otporna je i ne traži posebnu negu. Odgovara joj obična baštenska zemlja, na sunčanoj ili delimično senovitoj strani vrta. Seje se na razdaljini od 25 do 30 centimetara – stavite u pripremljeno udubljenje dve do tri semenke – budući da se širi žbunasto i bogato.
Može se sejati u dva tri navrata, jer je mišljenje mnogih ljubitelja ove cvetnice, da mlađe biljke intenzivnije mirišu. Bujnim cvetanjem, prijatnim mirisom i bojama, noćna frajla je čest ukras terasa, jer je pogodna za gajenje u saksijama i žardinjerama, ali je i omiljena dekoracija u baštama i vrtovima, pošto podnosi različite uslove za gajenje. Postavljene ispod prozora kuće, ali i na terasi, omogućiće ukućanima uživanje u zanosnom mirisu sve do jutra.
Noćna frajla je zanimljiva u kombinaciji s drugim biljkama u čijim se raskošnim cvetovima uživa danju,a u mirisu “frajlica” noću.
D. Radivojac