Berba višanja i trešanja u Vojvodini je završena, a u zasadima je prisutna pegavost lišća – Blumeriella jaapii. Proizrokovač pegavosti lišća višnje i trešnje najzanačajniji je patogen lista u proizvodnji ovih voćnih vrsta na našem području.
Sitne purpurne pege na licu lista je simptom koji ova gljiva prouzrokuje. Kod jačih zaraza lišće požuti i opada. Zbog prevremene defolijacije formira se manje rodnih pupoljaka za narednu godinu, a može doći i do retrovegetacije što dovodi do iznurivanja voćke, te ona teže podnosi niske temperature tokom zime.
U vlažnim uslovima, sa naličja lista u okviru pega, formira se beličasta navlaka od kondija gljive koje putem kiša i vazdušnih struja šire od lista do lista. Na taj način se sekundarne infekcije od kondija u zasadu ponavljaju sve do jeseni. Ova gljiva upravo i prezimljava u opalom lišću koje je naredne sezone izvor novih infekcija.
U ovoj proizvodnoj godini česte padavine tokom maja i juna veoma su pogodovale razvoju i širenju ovog patogena. Vizuelnim pregledima zasada višnje i trešnje registruje se prisustvo simptoma pegavosti lista. Sada, kada je berba završena, kako bi se zaštitila lisna masa i očuvala dobra kondicija biljaka, stručnjaci Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja preporučuju hemijske mere zaštite od ovog patogena.
Preporuka proizvođačima je da nakon berbe, a pre narednih padavina, sprovedu tretman nekim od registrovanih figicida:
-Agrodin 65 WP u koncentraciji 0,1 procenat
-Mankogal u koncentraciji 0,2-0,25 procenata
U pojedinim zasadima višanja i trešanja registrovano je i prisustvo grinja. Proizvođačima se preporučuje pregled zasada i primena nekog od registrovanih akaricida ukoliko se uoči prisustvo grinja.
J. Bajšanski