Насловна РАЗНО Pametno uložen pokrajinski novac

Pametno uložen pokrajinski novac

665


Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dr Vuk Radojević posetio je poljoprivredna gazdinstva Dragana Guljaša „Guljaš agrar“ u Silbašu i Sandre Gajić u Despotovu, u opštini Bačka Palanka. Oba gazdinstva su su korisnici pokrajinskih subvencija.
Reč je o gazdinstvima Dragana Guljaša u Silbašu „Guljaš agrar“ i Sandre Gajić iz Despotova, koja u oblastima gajenja povrtarskih i ratarskih kultura i stočarstva ostvaruju izuzetan kvalitet i prinos.
-Ove dve porodice predstavljaju primer kako se uz bavljenje poljoprivredom može ostati i opstati na selu. U protekle četiri godine, kao i tokom 2020, u investicije realizovane na poljoprivrednom gazdinstvu Dragana Guljaša u Silbašu, u sisteme za navodnjavanje i fizičku imovinu uloženo je oko 33 miliona dinara, od čega su bespovratne subvencije Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo 20,5 miliona dinara, rekao je Radojević i napomenuo da je ove godine, uprkos epidemiji virusa korona, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu uspešno realizovao gotovo sve najznačajnije mere agrarne politike na pokrajinskom nivou. Potpisano je više od 500 ugovora, u ukupnoj vrednosti blizu 750 miliona dinara, za nabavku sistema i opreme za navodnjavanje. Tokom njegovog četvorogodišnjeg mandata 3,6 milijardi dinara uloženo je u nabavku sistema i opreme za navodnjavanje, te da je na taj način obezbeđeno navodnjavanje novih 21.000 hektara pod tim sistemima.
Govoreći o fizičkoj imovini kojom se poboljšava tehničko-tehnološka opremljenost poljoprivrednih gazdinstava, Radojević je izjavio da su ove godine potpisani ugovori vredni 210 miliona dinara, ili, ako se gleda ceo mandat ove Pokrajinske vlade, više od 1,07 milijardi dinara.
Domaćin gazdinstva Dragan Guljaš predočio je da se njegovo gazdinstvo „Guljaš agrar“ bavi otkupom žitarica i povrća, ugovaranjem proizvodnje, proizvodnjom, prodajom, preradom i pakovanjem povrća, kao i to da rade na ukupno 600 hektara zemlje, od čega 60 hektara čini luk, dok su ostalo soja, pšenica i kukuruz.
-Iznos povraćaja na investiciju je bio do 70 odsto uloženih sredstava, u čemu nam je Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu mnogo pomogao. Do sada smo nabavljali opremu za navodnjavanje, agregate kap po kap, tifone, solarne panele, dži-pi-es i boks-palete, a naša naredna investicija je opremanje hladnjače, rekao je Guljaš.
Gazdinstvo Sandre Gajić čine dve farme pilića kapaciteta 8.000 tovne živine i farma šilježica od 70 grla priplotkinja i 30 jaganjaca. Radojević je rekao da je od 2017. godine Pokrajina prepoznala potrebe mladih početnika za bavljenje poljoprivredom na selu.
-Na najbolji način iskoristila sam svoju šansu. Ukupna investicija za ovo gazdinstvo namenjena opremanju farme iznosila je 2,3 miliona dinara, u čemu je učešće resornog sekretarijata 1,9 milion dinara. Od 2010. godine sa suprugom držim dve farme, a od pre dve godine, zahvaljujući subvencijama iz Pokrajine, bavimo se i ovčarstvom, rekla je Sandra Gajić.
Agrarni budžet AP Vojvodine u prethodne četiri godine povećan je i kvantitativno i kvalitativno, jer su unapređene postojeće i uvedene nove mere u skladu sa potrebama poljoprivrednika. Prema Raojevićevim rečima u tom periodu ukupno je uloženo oko 18,5 milijardi dinara u agrar. Od toga 11 milijardi dinara investirano je u registrovana poljoprivredna gazdinstva na teritoriji AP Vojvodine, a oko 7,5 milijardi, zajedno sa lokalnim samoupravama, uloženo je pre svega u vodovodnu i kanalizacionu mrežu u kontekstu ruralnog razvoja.Samo opština Bačka Palanka imala šest takvih projekata, tri su se odnosila na vodovodnu i tri na kanalizacionu mrežu.
-Tako smo žiteljima ovih seoskih sredina u opštini Bačka Palanka pokazali da vodimo računa o njima i da želimo da podignemo kvalitet života putem ulaganja u komunalnu infrastrukturu. Ove godine potpisali smo dva ugovora – jedan se odnosi na izgradnju i opremanje bunara u Tovariševu, što je višedecenijski san stanovnika ovog naselja, i drugi, koji se odnosi na treću fazu izgradnje kanalizacione mreže u Mladenovu. U 2018. i 2019. godini započeli smo prvu i drugu fazu ovog projekta i na taj način pokazujemo kako u kontinuitetu tokom mandata možemo da realizujemo kapitalne projekte od značaja za jednu opštinu, kazao je Radojević.
Predsednik Opštine Bačka Palanka Branislav Šušnica istakao je da je u protekle četiri godine u opštinu Bačka Palanka uloženo oko 600 miliona dinara, što je izuzetna vrednost za individualne poljoprivredne proizvođače, kao što pokazuje današnji primer gazdinstva Guljaš, koje je iskoristilo sve mogućnosti pokrajinskih subvencija za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo. On je naveo da su u toku dve investicije u ovoj opštini – Mladenovu i Tovariševu, i da se nada da će do kraja godine svi oni imati zdravu pijaću vodu i da će im opština pomoći u vodosnabdevanju.

Izvor: Pokrajinska vlada