Početkom januara pčele uglavnom miruju. Zbijene su u zimsko klube, koje se sporo pomera naviše, prema ćelijama sa zalihama meda i cvetnog praha. Uzimaju samo onoliko hrane koliko im je potrebno da unutar klubeta održe temperaturu između 15 i 28 stepeni. Jedino što se za njih u ovo doba godine može učiniti jeste dodatna zaštita od vetra i potpuni mir.
U drugoj polovini ovog meseca, pčele u središtu klubeta troše sve više meda. Temperatura se zbog toga povećava na 34 do 36 stepeni, pa ubrzo počinju da pripremaju ćelije za prvo leglo i poboljšavaju ishranu matice. Ona polaže i prva jaja, u početku samo nekoliko dnevno, a zatim sve više. Tako na najbolji način i u pravo vreme započinje proces obnove i podmlađivanja zajednica.
Istovremeno s podmlađivanjem društava prestaje kolebanje temperature u središtu klubeta, a pčele i u vreme najvećih hladnoća održavaju potrebnu temperaturu. Kad se pojavi prvo leglo, ne samo da stvraju više toplote, već troše i neuporedivo više hrane. Zbog toga je utopljavajući materijal na početku negovanja legla potrebniji nego do sada. Ako je vlažan, što pre ga treba zameniti suvim.
Negovanje legla u ovom periodu iscrpljuje pčele, pa se ne savetuje prekomerno podsticanje matice na polaganje jaja. Iz tog razloga, stimulativno prihranjivanje u januaru treba izbegavati, izuzev kad u košnici nema dovoljno meda i cvetnog praha. Ako se posumnja da u košnici hrana nedostaje, ili da se uvukao miš, bez obzira na niske temperature treba intervenisati.
Društvima koja stalnim brujanjem daju do znanja da nemaju dovoljno hrane, ili da je ona pri kraju, što pre treba dodati čvrstu hranu. Čak i kad jedva daju znake života, mogu se spasti. Najbolje je da se košnica unese u zagrejanu prostoriju i pčele između ulica i saća poprskaju razređenim medom. Kada se oporave i ponovo sakupe u klube, mogu se odneti na staro mesto. Posle ovog postupka, u košnici stalno treba da bude odgovarajuća količina hrane.
Za negovanje prvog zimskog legla neophodan je cvetni prah. Ako ga u nekom društvu nema dovoljno, savetuje se dodavanje mednošećernog testa obogaćenog cvetnim prahom. Oni koji sami pripremaju čvrstu hranu, najbolje je da u ovo doba godine trećinu naprave od polena ili obranog sojinog brašna. Cvetni prah se sipa u gusto skuvan šećerni sirup tek kad se toliko ohladi da se u njemu može držati prst. Ako vreme dozvoli, pripremljenu čvrstu hranu treba dodati najkasnije u trećoj dekadi januara.
Sneg se sa košnica ne uklanja, zbog održavanja temperature, čak nije opasno ni ako su leta zavejana. Tek kad počne da se topi, odstrani se i leta se dobro očiste kako bi pčele svaki lep dan iskoristile za pročisni let.
Ispred košnica treba postaviti kartone, slamu, grančice i sličan materijal, da pčele, ako imaju priliku da izleću, ne padaju na sneg i vlažnu zemlju, jer tada najviše stradaju, a to je period kada se treba boriti za svaku pčelu u košnici.
Lekovi protiv varoe najefikasniji su dok nema zatvorenog legla. Upravo zato, ako vremenski uslovi dozvole i temperatura pređe 12 stepeni, koriste se preparati za uništavanje ovog parazita. Na ovaj način, u košnici će se uništiti skoro sva varoa.
U ovom mesecu najmanje posla ima na pčelinjaku, ali je mnogo obaveza u radionici. To je period kada se pčelari spremaju za narednu sezonu. Prave se planovi, dopunjuje i popravlja oprema. Treba planirati proizvodnju meda, voska i drugih proizvoda, proširivanje pčelinjaka, izradu ili nabavku košnica, okvira i satnih osnova, zamenu saća, preseljavanje pčela na pašu, popravku i bojenje košnica.
Pre izrade plana najbolje je analizirati sopstve na i proučiti iskustva drugih pčelara, jer mnogo je novina u opremi, nači nu lečenja pčelinjih bolesti, tehnologiji. Zbog toga valja redovno proučavati literaturu i posećivati predavanja, savetovanja i slične pčelarske skupove.
Dobro jutro broj 537 – Januar 2017.