Насловна РАЗНО Otvaranje „Našeg meda“ u Rači- 17. juna

Otvaranje „Našeg meda“ u Rači- 17. juna

607

Dugoočekivano otvaranje fabrike „Naš med“ u Rači zakazano je za 17. jun ove godine, nakon što je kriza izazvana korona virusom odložila početak rada jedinstvenog pogona za prikupljanje i plasman meda. Sada su se stekli svi potrebni preduslovi da se ova fabrika konačno otvori, saopšteno je iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije- SPOS-a.

Najavljeno je da će pogon svečano otvoriti predsednica Vlade Republike Srbije, Ana Brnabić, u prisustvu Branislava Nedimovića, ministra poljoprivrede,  zatim Nenad Savković, predsednik opštine Rača i Aleksandra Senića, člana Opštinskog veća za investicije, i Violete Jovanović, izvršne direktorke NALED-a

SPOS poziva pčelare da u velikom broju dođu, jer će to biti jedinstvena prilika za obilazak svih prostorija pogona, u skladu sa važećim propisima oko suzbijanja širenja korona virusa.

Na platou preko puta pogona, tog dana biće priređena Prva nacionalna pčelarska izložba u Rači povodom Dana fabrikr „Naš med“. Učešće na izložbi je besplatno za sve zainteresovane proizvođače pčelarske opreme, repromaterijala i pčelinjih proizvoda, ali je prijava obavezna. Oni koji izlažu med u SPOS-ovoj tegli to moraju naglasiti tokom prijavljivanja.

Zainteresovani se mogu prijaviti tehničkom sekretaru SPOS-a na 060/444-08-08 ili  spos.operativa@gmail.com

Podsetimo, prvobitno je otvaranje bilo zakazano za 27. mart ove godine, ali je otkazano zbog pandemije korona virusa i uvođenja vanrednog stanja.

Ovaj pogon, koji su izgradili Savez pčelarskih organizacija Srbije i Opština Rača uz pomoć Vlade Srbije jedinstven je na prostoru Jugoistočne Evrope. Kada proradi pčelari će svoje tržišne viškove meda moći da prodaju na ovom mestu.

„U praksi rad pogona bi trebalo da izgleda ovako – registrovani pčelari iz Srbije koji rade po principu dobre pčelarske prakse mogu da predaju med u Rači. Taj med mora da bude apsolutno zdrav i onakav kakvog ga je pčela donela iz prirode, bez ikakvih aditiva i dodataka. Lice koje će prikupljati med uzimaće uzorke sa terena. Ukoliko je med ispravan ambalaža će se pečatiti. Teži se idealnom sistemu, da ako danas pčelar preda med u pogon, već sutradan bi mogao da dobije novac, izjavio je  Dragan Milovanović, predsednik društva pčelara „Karađorđevo Trmčište“ iz Rače.

U pogonu je opremljen i magacinski prostor regalima za palete u koje će se skladištiti burad od 250 do 300 kilograma. Kapacitet magacina je 750 tona i ta količina bi trebalo da se obrne baš četiri puta godišnje. Cilj je da to bude 3.000 tona godišnje.

Bruto površina objekta je 1.500 kvadratnih metara. Do sada je u izgradnju i opremu utrošeno 1,4 miliona evra. Rad pogona pratiće se 24 sata dnevno preko 43 nadzorne kamere i svaki pčelar, koji je član Saveza pomoću broja svoje kartice moći će da se konektuje na sajt SPOS-a i u svakom momentu može da prati šta se dešava u fabrici.

Biljana Nenković

Foto: Biljana Nenković