Насловна АРХИВА MAGIČNI NEVEN – Za lepu i zdravu kožu

MAGIČNI NEVEN – Za lepu i zdravu kožu

Традиционално се гаји за прављење лековитог уља и суши за чајеве

605

U okolini Sombora, u Bačkoj, neven je poznata ukrasna biljka. Gajili su ga zbog lepote cvetova i prijatnog mirisa, ali i da rastera insekte koji su ulazili u domove meštana. Tradicija je nastavljena, ali se  zbog lekovitosti gaji i na okućnicama i manjim plantažama. Jednu takvu plantažu videli smo u Čonoplji, prilikom posete porodici Rajčanji.

U ovom kraju neven se gaji u cvetnoj bašti, ali i na ulici. Poslednjih nekoliko godina postao je veoma popularan i preselio se i na okućnice

LEKOVITOST

Latice nevena sadrže etarska ulja, tanine, likopen, proteine,  ali i kalendulin, gorke supstance, te kalijum i sumpor. Koriste se u čajevima, oblozima, mastima i uljima. Sastavni su  deo preparata i krema za lečenje psorijaze i oštećenja na koži.

U početku porodica Rajčanji je sejala samo simbolične količine nevena. Proučavajući literaturu počeli su sa ozbiljnijom proizvodnjom i maceriranjem latica u ulju. A neven kao da je stvoren za početnike i manje proizvođače. Dobro uspeva i odlične prinose daje. Proizvodnja je izuetno laka, ali kad dođe berba treba, ”mnogo ruku” da se lekovite latice ne bi rasule.

Setva semena u topliju zemlju

Za uzgoj nevena  pre svega u jesen je neophodno pripremiti zemljište. Obavezno je duboko oranje, zbog dugačkog, vretenastog korena. Tom prilikom  zaorava se stajsko đubrivo, a ako se ne može obezbediti, unosi se mineralno. Prihrana tokom vegetacije nije potrebna, sem zalivanja u sušnom periodu.

NEVENOVO ULJE

Kad su cvetovi najkrupniji i najlekovitiji odvajaju se latice i potapaju u ulje. Odnos je 100 grama latica i 4 litra lanenog ulja. Ostave ga na suncu 21 dan, koliko je potrebno da latice otpuste lekovite supstance. Ulje neće užegnuti pošto ga neven konzerviše. Zatim se  procedi i lekovito ulje ulije u bočice, te  čuva na tamnom i hladnom mestu. Nevenovo ulje deluje blago sedativno, pročišćava krvne sudove, snižava pritisak,  a u kombinaciji s maslačkom, pomaže u ublažavanju simptoma angine pektoris. Blagotvorno deluje na želudac,  kao i kod upalnih procesa desni, krajnika, čireva. Neguje i regeneriše kožu, hrani je, zateže i vraća joj lepotu i mladalački izgled. Delotvorno je i u slučaju opekotina, promrzlina, dekubitusa, suvih i vlažnih ekcema.

U proleće se zemljište  podrlja, poravna i tek tada zasniva plantaža. Neven se seje krajem marta žitnom sejalicom na međuredni razmak od pola metra i dubinu od  oko pet centimetrara. Pošto je seme sitno (1.000 semenki teži desetak grama), za jedan hektar utroši se 5 kilograma. Seme zadržava klijavost i do šest godina, pa se može koristiti i u narednim sezonama, s tim što se zbog opreznosti mora posejati više.

Kao jednogodišnja biljka dobro se uklapa u plodored, a na isto mesto se seje posle dve godine. Najbolji predusevi su pšenica, grašak i pasulj.

Neven brzo niče i za samo nekoliko dana posle setve formira redove. Ako je usev gust, proređuje se. Optimalan razmak između biljaka u redu je desetak centimetara.

Neophodno su bar dva kultiviranja  i čupanje trave (ako nisu korišćeni herbicidi) da se usev ne zakorovi.

LEKOVITA MAST

Priprema se od šoljice sveže isceđenog soka iz latica i cveta nevena, dve šoljice neslane svinjske masti i pola šoljice voska. Sastojci se mešaju na  tihoj vatri dok se ne sjedine. Zatim se masa izlije u teglice, ohladi i koristi uslučaju otečenih žlezda, čireva i rana koje teško zarastaju. Na platnenu krpu nanese se sloj masti, pa previje na ranu ili čir, pokrije gazom i učvrsti zavojem ili flasterom. Zbog delotvornosti masti preporučuje se istovremeno, jednom dnevno, šoljica čaja od listova i cvetova. Čaj se priprema tako što se u 250 mililitara ključale  vode stavi kašičica biljke, sačeka nekoliko minuta  i pije.

Berba cvetova po suncu

Neven procveta mesec dana posle setve. Cvetovi se u početku beru svaka tri dana (kasnije svakodnevno) ručno po suncu, odnosno od 11 do 17 časova, u pletene korpe, a zatim se, zbog boje i lekovitosti, brzo suše krunični listići. Suši se u tankom sloju na rešetkastom podlozi, na promajnom i senovitom mestu, četiri-pet dana. Pakuje se u višeslojne papirne vreće i čuva na suvom mestu.

Krajem avgusta kad donji listovi počnu da žute, oberu se cvetovi, a biljke treba pokositi na 15 centimetara iznad zemlje i odneti s njive. Naredna berba je za dvadeset dana i ponavlja se do prvog mraza.

D. Radivojac

Dobro jutro broj 556 – Avgust 2018.