Na teritoriji Nišavskog okruga ovog proleća predviđena je setva na više od 35000 hektara merkantilnog kukuruza, a prema rečima stručnjaka na pragu smo početka optimalnog roka setve kukuruza.
– Poslednjih godina se žuri sa početkom setve, kako bi se izbegli eventualni sušni uslovi u nicanju. Optimalni rok setve kukuruza za niže terene je prva polovina aprila a za više terene poslednja dekada aprila. Zbog rizika od učestalih pojava suša, setva je pomerena za 15 dana ranije od ranijeg proseka. Učestale padavine ovih dana i najava daljih padavina onemogućiće ulaz mašina na parcele, pripremu zemljišta i samu setvu, tako da će verovatno doći do zakašnjenja u setvi. Najava kišnog perioda je do 6-7 aprila, tako da će se verovatno najveći obim setve ostvariti polovinom aprila – ističe stručni savetnik PSSS Niš Saša Stanković i dodaje da proizvođači koji su ranije uspeli da obave predsetvenu pripremu zemljišta za setvu čekaju povoljne trenutke da uđu u parcelu i odmah seju.

– Problem je obaviti predsetvenu pripremu zemljišta ukoliko ista nije obavljena. Treba čekati povoljne uslove da se mašinama uđe na parcelu i obavi predsetvena priprema zemljišta. Preporuka proizvođačima je da se što manje gazi, sabija zemljišgte i kvari njegova struktura. Ono što proizvođače može da raduje i da ih ne tera na brigu zbog zakašnjenja u setvi jeste povoljna zemljišna vlaga. Ove padavine značajnije će popraviti vodni režim zemljišta i rezervu vlage za dalji period vegetacije tokom maja i juna. Kako nije bilo nikakvih padavina tokom zimskog perioda koje bi stvorile iole zalihu vlage u zemljištu, ove padavine su zlata vredne i kada treba birati bolje je ova kiša nego žurba u setvi – kaže naš sagovornik i podseća da predsetvenom pripremom zemljišta, koja je trebala već odavno biti obavljena, treba uneti 2/3 potrebne količine azota u obliku 150kg/ha ureje ili 250kg/ha KAN-a.
Tekst: D.M.