Nega ruža podrazumeva redovno zalivanje, orezivanje i zaštitu od štetočina i bolesti. Ruže zahtevaju dosta pažnje, ali uz pravilnu negu, mogu da rastu zdravo i cvetaju tokom čitave sezone.
Kada je reč o zalivanju, preporuka je da se to radi tokom jutarnjih sati, kako bi se izbeglo stvaranje vlage koja može izazvati bolesti. Ove biljke vole vlažno tlo, ali ne podnose prekomerno zadržavanje vode. Ako je sušan period ruže treba zalivati jednom u 15 dana, ali tako što ćete pored humke iskopati kanalić u koji ćete sipati vodu. U praksi se pokazalo da ruže najbolje reaguju na organska gnojiva. U proleće se može dodati kompost ili stajnjak, dok tokom leta dolazi u obzir primena specijalizovanih gnojiva za ruže koja sadrže fosfor, kalijum i druge minerale za podsticanje cvetanja.
Orezivanje ruža je ključno za njihovu zdravu i bujnu formu. Ovaj posao obavlja se u proleće, kada se odstranjuju oštećeni, bolesni ili suvi delovi biljke. Takođe, skraćuju se stabljike koje su preduge, čime se podstiče razvoj novih izdanaka. Najpre se seku oštećene grančice ili grančice koje je napala neka bolest, a do podnožja se odstranjuju i oni izdanci koji su slabi. Prilikom orezivanja treba voditi računa da rez bude ukoso na dole, da bude pravilan i precizan. Zbog toga je važno imati dobar alat, odnosno makaze koje su dobro naoštrene i specijalizovane za orezivanje.

U zavisnosti od vremenskih prilika, a mi obično u martu na sadnicama koje su kalemljene pre godinu dana, isečemo deo iznad kalema. Onda biljka počinje da tera ponovo svoje izdanke i negde u junu očekujemo prve cvetove. Kada krenu da rastu grane, ruža istera jednu, dve ili tri grane na 20 ili 30 centimetara treba seći dva ili tri lista odakle opet tera dve do četiri grane. Malo kasnije će cvetati, ali zato imate cveće tokom leta pa sve do novembra, u zavisnosti od vremena. Najviše mi traže ruže koje imaju miris i to su obično stare sorte, jer nove nemaju tu karakteristiku. Sa druge strane, ruže koje imaju miris najčešće imaju manje latica i brže se rascvetaju, dok cvet kod ovih drugih traje daleko duže. Princip orezivanja je maltene isti za sve sorte, jedino što se kod puzavica skraćuju samo krajevi i to 30 do 40 centimetara – kaže naš sagovornik.
On ističe da ukoliko orezujete ruže tokom jeseni, treba voditi računa da se ostavljaju duže stabljike i grane, kao i da se zemljom ponovo zagrne sadnica kako bi se biljka zaštitila u slučaju velikog mraza. Potom u proleće, stabljike se seku na dužinu od 20 centimetara, uklanjaju se sve izmrzle, suve i oštećene grane, kao i one koje su krenule da se razvijaju na unutra, ka sredini. Kod ruža stablašica se glavni izdanci seku na visinu od 20 pa sve do 25 cm, dok bočne treba odseći za jednu trećinu.
Ruža je poznata po svom spektakularnom cvetanju. Cveće se obično pojavljuje u proleće i tokom leta, a traje od nekoliko nedelja do mesec dana. Vrste poput hibridnih čajnih ruža često imaju jedan veliki cvet po stabljici, dok je kod grmolikih ruža bogatije cvetanje sa više cvetova na jednoj stabljici. Ruža cveta obično između aprila i jula, a prema sortama, cvetanje može trajati duže, pa čak i do jeseni. Uz pravilnu negu i odabir mesta sadnje, ruže mogu krasiti vaša dvorišta i bašte po nekoliko decenija.
Piše: Vukašin Ljubojev

20 DŽEPNIH KNJIGA
Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.
Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.
Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.

0691154004
dobrojutro.redakcija@gmail.com