Na samom početku ovog meseca malinu bi valjalo još jednom detaljno pregledati i sa svakog izdanka odstraniti vidljiva zadebljanja. U njima se najčešće skrivaju larve malinine muve galice (Lasioptera rubi), poslednjih godina sve prisutnije štetočine u našim malinjacima.
Odrastao insekt je opnokrilac (muva), dug do dva i po milimetra. Prezimljava kao odrasla, narandžasta larva, u galama na izdancima. Ima samo jednu generaciju godišnje. Odrasli insekti se javljaju od maja do avgusta. Krajem maja ženke na mlade izdanke polažu jaja u gomilicama. Čim se ispile, larve prodiru kroz epidermis, zadržavaju se neko vreme ispod kore, a zatim se ubušuju u izdanak. Kroz dvadesetak dana na mestu ubušivanja obrazuju se zadebljanja (kvržice, guke, gale), najčešće nepravilnog oblika, prekidaju se sprovodni sudovi, zbog čega se izdanci slabije razvijaju i lako lome. U godinama masovne pojave ova štetočina može uništiti trećinu izdanaka.
Suzbija se mehanički, odsecanjem gala, sakupljanjem i spaljivanjem zaraženih delova, kao i krčenjem i uništavanjem divlje kupine u blizini malinjaka. Čim se ovaj posao završi, zasad bi valjalo oprskati nekim insekticidom – Actara 25 WG, Karate zeon, Actelic EC ili Sistemin.
S. Mujanović
Dobro jutro broj 544 – Avgust 2017.