KUPUSNA MUVA I KAKO JE ZAUSTAVITI
Kupusna muva (Delia radicum) veoma je opasna štetočina kupusa, posebno kada su proleća kišovita, a pogotovo što se ovo povrće gaji duž reka i na lakim, peskovitim zemljištima. Uglavnom napada rani kupus, dok su štete na letnjem i kasnom kupusu beznačajne.
Zna se da ova štetočina ima dve – tri generacije godišnje, a prezimljava kao lutka u zemljištu. Najštetnija je prva generacija. Kada temperatura zemljišta dostigne oko 12oC, izleću odrasle jedinke koje se hrane na cvetovima korovskih biljaka i posle određenog vremena ženke polažu jaja, pojedinačno ili u grupama, na korenov vrat tek rasađenih biljaka kupusa ili u površinskom sloju zemljišta oko njih. Vlažno vreme, kakvo je obično kod nas u proleće, ubrzava embrionalni razvoj ove štetočine.
Agril folija kao zaštita
Najkritičniji period za kupus je do tri nedelje posle rasađivanja. Ispiljene larve se hrane korenovim dlačicama, zatim ubušuju u koren i time ometaju protok hranljivih materija što dovodi do propadanja mladog kupusa. Za mlade biljke nema spasa dok starije zaostaju u porastu, kržljave su i podložne napadu drugih štetnih organizama.
Napadnute biljke prvo dobijaju ljubičastu boju koja ukazuje da se u parcelu uselila kupusna muva. Ivični delovi kupusišta obično su intenzivnije napadnuti. Odrasle jedinke su po krupnoći veoma slične domaćoj muvi što zbunjuje povrtare. Zbog toga biljke sa sumnjivim simptomima treba detaljnije pregledati da bi se otkrila i beličasta eliptična jaja i žutobele larve bez nogu.
Zaštita od ove štetočine treba da bude prvenstveno preventivna. Neophodno je uništavanje i duboko zaoravanje ostataka kupusa posle seče glavica. Sadnja ovog povrća u periodu kada su odrasle jedinke retke, tj između generacija, može smanjiti intenzitet oštećenja, ali to je retko izvodljivo u praksi. Efikasnija je agril folija.
Korišćenje agril folija, pored toga što doprinosi ranijem pristizanju ovog povrća za berbu, ima ulogu sprečavanja dolaska insekata na same biljke. Barijera od pravougaonog ter papira kroz koji se provuče biljka kupusa sprečava polaganje jaja kupusne muve i predstavlja veoma efikasnu meru zaštite. Ali to je prilično „pipav“ posao za velike proizvođače.
Feromonske klopke uoči rasada
Preventivne mere obično ne obezbeđuju zaštitu kupusa, te se moraju koristiti i insekticidi. Preporuka je da se oni primenjuju u vreme polaganja jaja, kada se suzbijaju imaga i uništavaju jaja. Zemljišni insekticidi se upotrebljavaju u vreme rasađivanja direktno oko biljke kako bi se smanjili negativni efekti na populacije prirodnih neprijatelja kupusne muve.
Za praćenje leta kupusne muve koriste se feromonske klopke koje se postavljaju na parceli na kojoj će se uskoro rasađivati kupus. Nisu bez značaja ni pregledi biljaka kupusa, posebno u delu korenovog vrata, kako bi se otkrili jaja i larve ove štetočine.
U cilju suzbijanja imaga kupusne muve i sprečavanja polaganja jaja, odmah po rasađivanju ovog povrća neophodno je biljke zaštititi insekticidima registrovanim za ovu namenu. U slučaju da se na feromonskim klopkama i posle tretmana registruju veliki ulovi imaga kupusne muve, neophodno je ponoviti tretman. Dozvolu za zaštitu kupusa od muve imaju insekticidi Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba, Durbin 200 EW na bazi a.m. cipermetrin u količini 0,3 l/ha ili Lambada, Lamdex na bazi a.m. lambda-cihalotrin u količini 0,3 l/ha ili Mavrik na bazi a.m. tau-fluvalinat u količini 0,3 l/ha.
Piše: Dipl. inž. polj. Dušan Mladenović, PSSS Niš