REDAK PRIMER BOTANIČKE BAŠTE U KRAGUJEVCU
U narodu postoji verovanje da za svaku bolest postoji lek u prirodi. Lekovito bilje i učenje o njemu prati civilizaciju od njenog nastanka, pa do danas. Zastupljeno je u ishrani i lečenju, a uz primenu savremene medicine često se koristi da pospeši ozdravljenje ili spreči pojedine bolesti.
U Botaničkoj bašti u Kragujevcu zasađen je takozvani Apotekarski vrt u kojem je petnaestak vrsta lekovitog bilja, kao primer da svako može da posadi travke prema svom nahođenju i potrebama. Stručnjaci odseka za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta odabrali su lekovite biljke izvrsnih karakteristika koje pomažu u očuvanju ljudskog zdravlja.
![](https://www.dobrojutro.co.rs/wp-content/uploads/2025/01/apotekarski01.jpg)
– Svako može u svom dvorištu da odvoji deo bašte za lekovite biljke, koje najčešće koristi. Gajenje je lako, jer su one po pravilu otporne i uglavnom uspevaju. U Srbiji, u poslednje vreme sve češće se gaje u saksijama, na terasama i u žardinjerama, ali su to uglavnom najpoznatije poput nane, matičnjaka ili majčine dušice. U našem Apotekarskom vrtu posađene su i neke manje poznate, koje su u narodnoj medicini odavno značajne. Ovo je naš izbor, ali svako može odabrati nešto drugo. Naravno, ne treba ih koristiti bez predznanja o lekovitosti, doziranju i neželjenim dejstvima – kaže Ivana Kruljević iz Botanične bašte u Kragujevcu.
U odabiru biljaka za apotekarski vrt treba se rukovoditi potrebama. U prikazanom vrtu u Botaničkoj bašti su zasadili ehinaceu, rtanjski čaj, špansku lavandu, valerijanu, hajdučku travu i još desetak drugih. Kragujevački Apotekarski vrt je i vizuelno uočljiv i prepoznatljiv, jer je na betonskoj platformi nacrtano ljudsko telo. Ova forma, naravno, nije neophodna, ali su preporučljive pločice sa nazivima biljaka, pogotovu kada se sadi više vrsta.
![](https://www.dobrojutro.co.rs/wp-content/uploads/2025/01/1-15.jpg)
Zdravac
Zdravac ili Gerani herba prikuplja se u periodu cvetanja, od aprila do oktobra, jer je tada najbogatiji lekovitim sastojcima. Koristi se za zaustavljanje krvarenja, zatim za lečenje bolesti bubrega i protiv dijareje. Čaj od zdravca ima antiseptičko dejstvo, pa se pije kod upale krajnika, za ispiranje čireva i gnojnih rana, lečenje ekcema i psorijaze.
Brusnica
Ovo bobičasto voće je odavno poznato po svojoj lekovitosti, zbog čega se i našlo na spisku lekovitih biljaka stručnjaka sa PMF-a u Kragujevcu. Uglavnom se koristi čaj od sušenih plodova brusnice, koji je kod nas najpoznatiji u lečenju urinarnih infekcija. Ali, ovaj napitak i jača imunitet, i poboljšava rad digestivnog trakta. Snažan je antioksidant koji se preventivno pije kao barijera za bakteriološke infekcije i doprinosi vitalnosti organizma.
Zimzelen
Zimzelen ima protivupalno i antiseptičko dejstvo, značajan je u borbi protiv glavobolje i grčeva, jer jača tonus vena i ubrzava cirkulaciju. Smanjuje ishemične zone kod moždanog udara i poboljšava funkcionalnost mišića srca. Ublažava vrtoglavice, zujanje u ušima, a mali zimzelen smanjuje nivo šećera u krvi. Odvar se koristi za lečenje svraba i ispiranje grla i sluzokože.
Virak
Ova biljka je jedna od poznatijih u narodnoj medicini i najčešće se bere u prirodi, ali može da se presadi i uspešno gaji u bašti. Najčešće se koristi za zaceljivanje rana, zaustavljanje krvarenja, kao i kod lakših proliva. Tradicionalno služi i za ublažavanje tegoba zbog proširenih vena i hemoroida. Ipak, najviše se preporučuje ženama protiv bolova pre menstruacije, pojačanog krvarenja, za lečenje endometrioze, pojačanog sekreta.
Gavez
Lekovita svojstva gaveza poznata su još od Antičkog doba. U to vreme gavez se koristio za lečenje bolnih kostiju i bronhitisa. Danas se preporučuje samo spoljašnja upotreba masti i tinktura od gaveza. U narodnoj medicini najpoznatije su obloge od samlevenog korena, koje se koriste protiv reume, za brže zaceljivanje polomljenih kostiju i kod proširenih vena. Mast i tinktura ove lekovite biljke koriste se i za zarastanje rana bez ožiljaka i za hidrataciju kože.
Ranilist
Sličnog je ukusa kao crni čaj, ali se od njega najčešće prave tinkture i ekstrakti. Koristi se za lečenje astme i drugih plućnih oboljenja, za čišćenje organizma, ispiranje rana i kao obloga kod proširenih vena. Preparati od ranilista su dobri za umirenje, ali se ne preporučuju trudnicama i pacijentima koji se spremaju za operaciju. Ukus biljke je gorak, ali je miris blag i prijatan.
Kaloper
Kaloper je lekovita, višegodišnja biljka, koja prijatnim mirisom najviše podseća na nanu. Cveta u leto i prepopoznatljiva je po mnogobrojnim cvastima intenzivno žute boje. Prirodni je antiseptik, diuretik, laksativ i sedativ, a ima i antibakterijska svojstva. Listovi kalopera se koriste za jačanje želuca i lečenje stomačnih oboljenja, masne jetre i žuči, a privijaju se i na mesto uboda insekata. Od cvetova se kuva čaj za bolesti bešike, bubrega i pluća.
Iđirot
U narodu je poznat još kao temišvarka ili vodeni božur. Rizom iđirota je lekovit, jer u njemu ima dosta skroba, sluzi, tanina. Ukus mu je gorak, ali ima specifičnu aromu. Koristi se u lečenju bolesti želuca, u kombinaciji sa pelinom. Dobar je protiv astme i za iskašljavanje, protiv upale sinusa, za nervni sistem. Preporučuje se onima koje izdaje pamćenje ili koji imaju „nervozno“ srce. Podstiče preznojavanje i koristi se kod snižavanja telesne temeprature.
Tekst i foto: Biljana Nenković