Bad Išl je kulturna metropola ali i svetsko letovalište. U ovom čarobnom gradiću se i dalje održava tradicija, ali se ne odbacuje ništa novo. Bad Išl je austrijsko lečilište u centru regije Salckamerguta poznato i kao carski grad i banja. Nalazi se na reci Traun, izvorima termalne vode i bogatim rudnicima soli. Zanimljivo je da se voda za piće koristi iz sedamdesetak očuvanih i nezagađenih izvora.
Prošle godine proglašen je za evropsku prestonicu kulture i postao omiljeni banjski grad, ne samo zbog termalnih kupatila, već uglavnom zbog lekovitih svojstava soli. Dobro je poznato da dragoceni kristali pomažu u oporavku ljudi. Već u XIX veku terapija slanom kupkom pomagala je Francu Josifu Prvom i Elizabeti od Bavarske – Sisi u njihovoj želji za decom.
Ovaj raj na zemlji je u doba Habzburgovaca često bio i mesto za odmor carske porodice. Njegovo veličanstvo je učinilo da se Bad Išl uzdigne do banjskog grada svetske slave koga danas poznajemo. Inače, grad je u privilegovanoj poziciji da ima kristalno čistu vodu za piće iz kraških izvora.
Najpopularnije terme Gornje Austrije
Terme Salckamerguta su jedne od najlepših i najpopularijih velnes centara u regionu Gornje Austrije. Privlačni i prijatno zagrejani bazeni i mnoge raznovrsne atrakcije, garantuju vrhunsko zadovoljstvo kupanja. Apsoplutni vrhunac je lenja reka. Vodi kroz pećinu soli i maturski toranj, pored primaljivih hidromasažnih ležaljki direktno u termalnu banju. U raznim saunama svako može pronaći opuštanje po svom ukusu. Različite zone i saune za uživanje, kao i prostrana sauna bašta sa rudničkom saunom, čine svaki minut doživljajem za pamćenje.
Hrana ukusna ali nije za svačiji džep
U okviru banjske pijace nalaze se kulinarski štandovi koji nude regionalne specijalitete od slatkih do slanih proizvoda. Najtraženije poslastice su: baumkuchen (kolač od lisnatog testa pečen na ražnju) , sveže pečeni bademi, pahuljasti kajzeršmarn (carski drobljenjac od testa za palačinke) i ljuti kesten. Tu je neozaobilazno mirisno kuvano vino sa klinčićem, punč , medovina, gluhdžin, odnosno džin sa mnoštvom aroma (jabuke, cimeta, vanile…)
Nadaleko je poznata poslastičarnica “Zauner”, koja datira još iz 1832. godine. U njoj se mogu pronaći slatkiši koji su i po ukusu, mirisu i izgledu prvoklasni. Naravno i cena im je “jača”. Parče kolača nije jeftinije od desetak evra. Svi će vam preporučiti da u pomenutoj poslastičarnici obavezno probate zaunerstolen, kolač od lešnika i nugata preliven čokoladom ali i čuvene išlere.
Ukoliko želite da uživate u dobrom i kvalitetnom crnom napitku, tu je starinska gostionica “Licberger Keler”, a u restoranu “Zaner” na šetalištu Esplanada, pored reke Trauna, obavezno trebate da degustirate tradicionalna jela, poput pačetine i jagnjećeg bifteka u sosovima neobičnih aroma.
Ovo je prava prilika da udahnete svež planinski vazduh i uživate u toplim zracima sunca, okruženi prirodnim lepotama Alpa. Nezaboravne avanture na otvorenom i na savršeno uređenim padinama, širok spektar zimskih aktivnosti i kulinarski užici, ostaće vam definitivno u nezaboravnom sećanju.
Tekst i foto: Dijana Maksimović