Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Kako proizvesti zdravo mleko

Kako proizvesti zdravo mleko

70

Aflatoksin doneo je mnogo problema proizvođačima mleka ovih dana. Ono što su mlekare, ali i neki stočari, preporučivali je upotreba adsorbenata. Šta su zapravo adsorbenti, čemu služe, koliko je dovoljno i kada se primenjuju za Dobro jutro pričao je Bojan Manojlović iz Šmek komerca.

– Prvo da pođemo od mikotoksina koji su metoboliti plesni, toksični su i koji mogu imati negativne efekte na ljude i na životinje. Mikotoksine proizvode gljivice, ima raznih vrsta gljivica koje proizvode gomilu mikotoksina, one koje prave veće probleme i one koje prave manje probleme – objašnjava Bojan Manojlović iz Šmek komerca, osvrćući se na, trenutno najaktuelniji, aflatoksin.  

– Ono što je sada aktuelno je aflatoksin, koji je buknuo prošle godine iz razloga što je tokom proizvodnje kukuruza bila ogromna suša i gljivice su stresno reagovale i proizvele plesni. Počeo se pojavljivati već sa njive, pa do skladišta. Neki mikotoksini nastaju u skladištima, a neki direktno na njivama, ovaj prošle godine je oba obuhvatio. Aflatoksina ima mnogo i teško je naći kukuruz koji nije zaražen – kada se životinje hrane takvim kukuruzom, konkretno krave, deo aflatoksina, kao što je već poznato, završi u mleku, jogurtu i kasnije napravi probleme. Jedan od načina borbe je, po rečima Manojlovića, upotreba adsorbenata.

– Što se tiče načina borbe protiv aflatoksina jedini način su adsorbenti mikotoksina. U tom smislu mi preporučujemo proizvod koji se zove MT. Pošto je ova godina jako napadnuta sa aflatoksinom, i velika je koncentracija u kukuruzu, moramo ići sa maksimalnom dozom od 150 grama po kravi dnevno.  Kada je mirnija godina, ima ga, ali nije toliko visok nivo, onda možemo ići od 50 do 100 grama po kravi dnevno – upotreba kukuruza sa aflatoksinom bez adsorbenata, na duže staze, može izazvati niz negativnih posledica po zdravlje krava.

– Desi se da aflatoksin bude prvi toksin, udaran. Često se posledice ne vide u momentu. Ti daješ loš kukuruz, on ima aflatoksina i ti nedeljama i mesecima hraniš kravu. Onda taj aflatoksin ošteti jetru, neke organe i otvori prostor za druge mikotoksine koji su mnogo teži. Recimo, uđe ti neki DON ne daj bože, ozbiljan problem koji utiče direktno na sterilitet, utiče na varenje, zdravlje, smanji se procenat mleka – a proizvođači kao proizvođači, često ni ne shvataju previše ozbiljno upozorenja mlekara.

– Mlekare se u zadnje dve godine trude da taj deo pokriju. Proizvođač mleka mora da shvati, kad te isključi mlekara jednom, dva puta, šta ćeš da radiš. Tebi sad kad ustanove da imaš višak aflatoksina u mleku isključe te mlekare na sedam dana, daju ti upozorenje i ako ne preduzmeš ništa isključuju te, ne možeš isporučivati mleko. Više ne prihvataju prekoračenja – ponekad su i preparati koje poljoprivrednici upotrebljavaju od male koristi. Zato je potrebno pravilno birati.

– Najveći problem je što ima gomila proizvoda koji ne rade. Imaš gomile preparata koji su na bazi aktivnog uglja i ugljenika i on u stvari uhvati mikotoksine, ali uhvati i minerale i vitamine i na taj način napravi još veći problem, utiče na imunitet same životinje. Najvažnije mu je da kad zna da mu je lošiji kukuruz, a oni znaju, vidi se to, da automatski kaže sam sebi da doda neki adsorbent. Ono što mlekare preporučuju je iz iskustva korisnika. Ovaj naš radi na bazi bentonita koji je mineral. Imaš i zeolit, koji kad su visoke koncentracije aflatoksina ne može da pomogne, nema taj kapacitet da izvuče te mikotoksine u meri u kojoj bi trebalo. A najzastupljeniji su bili preparati na bazi zeolita u poslednjih par godina – zaključio je Bojan Manojlović iz Šmek komerca.

Tekst: Zorica Dragojević

Kada pričamo o svinjama i živini Šmek komerc ima proizvod koji se zove MT.Y i on pored aflatoksina može da se bavi i sa još dva, tri mikotoksina. Fusarium i još neke mikotoksine koje MT ne može. Njega kod svinja i pilića u fabrikama stočne hrane možemo dodati na tonu stočne hrane, nekih kilogram, kilogram ipo do dva. Za razliku od hrane za svinje i živinu kod krava mlekara je sigurnije davati adsorbente direktno. – Dajemo 150 grama po kravi, jer će on dati na silažu, na koncentrat, ubaciće u mašinu koja sprema hranu i oni to mogu i na farmi da prave, nije problem. Kod proizvođača svinja i živine lakše je u fabrici dodati adsorbente u hranu – rekao je Manojlović.