Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Dime sve što može da se dimi, od kikirikija do majčine dušice

Dime sve što može da se dimi, od kikirikija do majčine dušice

99

Kada kažemo dimljeno svi prvo pomislimo na dimljeno meso, međutim poslednjih godina smo postali poznati i prepoznatljivi i po različitim dimljenim proizvodima. Poljoprivredno gazdinstvo „Marica Lazić“ iz Beograda nudi zaista neobične dimljene proizvode kao što su: dimljeni kikiriki, dimljeni pirinač, dimljeni integralni štapići, dimljena paprika, dimljena so, dimljena vegeta, ali i paštete od slanine i pršute, paštete od dimljene kolenice, ljuti med, ruzmarin u maslinovom ulju, beli luk u maslinovom ulju…

Aleksandar Božović, ispred pomenute firme, otkriva zašto su se okrenuli dimljenim proizvodima.

-Ceo naš projekat je započeo kada sam iz Španije od prijatelja dobio dimljenu papriku. Želeo sam takvu dimljenu papriku da nabavim i kod nas, ali nisam uspeo. Zbog toga smo odlučili da ćemo mi to sami proizvoditi. Krenuli smo od paprike, pa nastavili sa solju. Pošto je so bila vezana za manastir, jer su nam oni taj proizvod tražili, hteli smo da se dokažemo i sa ostalim proizvodima. Nastavili smo sa dimljenom majčinom dušicom priča Aleksandar.

Traženi proizvodi su i pašteta od dimljene kolenice i pašteta od slanine i pršute.

-Imali smo jednog onkološkog pacijenta i kada su ga doktori otpustili iz bolnice napomenuli su da od mesnih proizvoda može da jede samo belu slaninu pošto je imao kancer jezika i nije mogao da zvaće. Mi smo belu slaninu samleli i u nju ubacili pršutu da mu malo pojačamo hranu. Tako je krenuo sve od nas – ističe Aleksandar.

Primetili smo da se dosta kupuje i dimljeni kikiriki, koji se na hladnom dimu hladi od sat do tri.

-Mnogi me pitaju da li svaki proizvod može da se dimi. Ne može! Pokušali smo da odimimo biber ali nije išlo, pa smo pokušali da odimimo i beli luk, ali ni to nije išlo. Jaki ukusi se malo teže dime jer preovlađuje taj ukus koji se dimi – da li je to biber ili beli luk. Ne može baš sve.

Aleksandar naglašava da sve što  bude tražilo tržište, to će i dimiti.

-Nedavno su nam ljudi koji drže arapsku hranu, tražili dimljenu majčinu dušicu pošto oni to koriste u njihovoj nacionalnoj kuhinji. Za papriku nam je trebalo pet meseci probe da bismo je dobili. Inače, kada dimite morate da pogodite temperaturu, vlažnost vazduha, da ne potamni, da ne zagorča… Postoje i određene paprike koje dimim. To je autohtona vrsta koja se nalazi samo na jugu Srbije.

Treba napomenuti da se većina ovih proizvoda nalazi u Zdravim hranama u Srbiji.

-Ne mogu a da ne pomenem dimljeni pirinač, koji je jedan od boljih stvari koje smo proizveli i fenomenalan je. Primera radi, kada spremite pilav bez mesa takvog je ukusa kao da ste spremili sa kilogramom suvih kostiju, mesom ili sa butkicom. Kada sa tim pirinčem pravite sarmu ili punjenu papriliku bude kao da je sarma puna dimljenog mesa. Svi oni koji ne žele da se odreknu ukusa mesa, ovo im je idealno rešenje. Jednostavno, dobiju obrok kao da je prepun mesa. Pasulj kada se začini sa dimljenom paprikom to je fantastično jelo – mišljenja je naš sagovornik. 

Na pitanje da li razmišlja o dimljenom pasulju, Aleksandar pojašnjava da ovo povrće ne može da se dimi.

-Pasulj mora da promeni tri vode pre nego što se stavi za kuvanje. Kada prospete tu prvu vodu sa njom će otići i miris dima. Ali zato možete da ga začinite dimljenom paprikom i dodate dimljenu so i onda sa jelom „možete prste da poližete“. Inače od soli imamo i običnu i morsku i himalajsku i dimljenu so sa vrganjem i dimljenu so sa ruzmarinom, majčinom dušicom. Takođe je tu i dimljena vegeta. Ma, ima za svakoga po nešto – naglašava Božović.

Tekst i foto: Dijana Maksimović