Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Lepota kojoj ni senka ne smeta

Lepota kojoj ni senka ne smeta

153
Foto: Freepik

Kao što raznovrsne biljke krase bašte, vrtove, terase, balkone, tako neke od njih mogu oplemeniti i vaš dom. Za stanove koji gledaju na jug, istok i zapad, to nije teško. Treba samo malo znanja o svakoj vrsti, i brzo se u svakoj prostoriji može stvoriti kutak iz mašte. Teže je oplemeniti prostor koji je okrenut severu i kojem manjka svetlost, ali ni to nije neostvarivo. Postoje biljke koje ne zahtevaju puno svetlosti.

I takve sobne biljke koje ne traže preveliku brigu i previše svetlosti mogu fantastično ukrasiti životni prostor svojim lepim izgledom i osvežavajućim mirisom. Zbog toga su postale neizbežan detalj mnogih domova. Sigurno ste više puta u životu poželeli svoju oazu prelepih biljaka, ali ste odustajali zbog zablude da je baš svakoj sobnoj lepotici potrebno i solidno osvetljenje. Pomoći ćemo vam da vratite samopouzdanje i da pažljivo izaberete biljke koje su idealne za izgled vašeg ambijenta. Navešćemo primere.

Foto: Vecteezy

Ova biljka je prirodno rasprostranjena na tropskim područjima Azije. Njeno ime potiče iz latinskog jezika i znači čudesna nit. U zavisnosti od sorte, međunervne prostore na listovima krase narandžasta, žuta, crvena ili svetlo zelena boja tkiva. Poznata je i po imenu chinese evergreen. Veoma dobro podnosi vetar, sušu kao i manjak svetlosti. Na osnovu toga krasi je osobina jedne od najistrajnijih sobnih biljaka.

Popularna sobna biljka je iz Afrike u u Evropu stigla polovinom 18-og veka. Sanseverija je i kod nas izuzetno popularna i cenjena. Poznata je po velikoj otpornosti, skromnim zahtevima za negu i predivnom mirisu cveta koji podseća na vanilu. Dobar je prečistač vazduha u prostorijama i ne zahteva svetlost kako bi opstala, a uklapa se u svaki enterijer.

Foto: Unsplash

Sobne biljke neretko krase autentičnost i lepota. Ova je doživela veliku popularnost i neretko krasi domove i razna javna mesta, poput tržnih centara i firmi. Poreklo vodi iz toplog Meksika, ima debele, čvrste i sjajne listove. U zavisnosti od sorte, boja listova može varirati do čak 30 različitih nijansi zelene. Važi za snažnu i biljku otpornu na mnoge nedaće, a njeno održavanje i nega ne iziskuju veliki napor. Bez poteškoća će opstati bez preterane vlažnosti i svetlosti.

Foto: Vecteezy

Sve sobne biljke poseduju interesantnu etimologiju, a ova ima i zanimljivu istoriju. Naime, dobila je ime po botaničkom vrtu Dieffanbahu u Beču. Svoju popularnost je brzo dostigla još početkom 19-og veka i od tada krasi i ulepšava mnoge domove. Pored toga što je idealna za dekoraciju u gotovo svim prostorijama, dobro filtrira svetlost te joj zbog toga nije neophodna konstantna osvetljenost kako bi opstala. Upravo zbog toga ova sobna biljka može preživeti i u prostoriji bez prozora.

Jedna je od omiljenijih sobnih biljaka, u našim krajevima poznata i kao ženska sreća. Potiče iz južne Azije i ne zahteva preteranu brigu i negu, tako da odlično uspeva u uslovima bez adekvatne svetlosti. Ovo sobno cveće u vašem domu će prelepo izgledati u velikim, plićim saksijama, jer je snažnog rasta od 60 do 90 cm u visinu. Postoje različite sorte spatifiluma koje se najčešće razlikuje po dimenzijama, a ima i minijaturnih. Još jedna velika prednost ove sobne biljke je što važi za veoma dobrog prečišćivača vazduha.

Foto: Vecteezy

Poznato je da najlepše sobne biljke potiču iz tropskih krajeva. Ova, danas sve popularnija sobna biljka je rod suptropskog drveta i vodi poreklo s Kanarskih ostrva i iz zapadnog Maroka, gde nosi titulu prirodnog simbola. U našem narodu poznata je i kao zmajeva krv ili ženski zmaj. Sorta koja se najčešće sreće kod nas obično je manjih dimenzija, ali veoma laka za održavanje. Sa lakoćom opstaje u tamnijim prostorijama i ne voli direktnu sunčevu svetlost. Ne zahteva ni česta zalivanja. Sa svim prednostima, savršeno će se uklopiti u svačiji ambijent.

Mnoge sobne biljke, mogu se saditi i napolju, kao što je slučaj sa čuvarkućom. Ova čudotvorna biljka sa sobom nosi verovanje da štiti dom od oluja, udara groma i ostalih vremenskih nepogoda. Čak i u vreme starog Rima, masovno se gajila i negovala zbog verovanja u njenu neverovatnu moć. Kod nas je već dugo prilično rasprostranjena, kako zbog njene nesvakidašnje lepote, tako i zbog lekovitih svojstava. Može prelepo izgledati i u malim i u velikim saksijama. Čuvarkuća važi za snažnu biljku i veoma je praktična za uzgoj, uspeva u uslovima u kojima mnoge biljke ne opstaju. Nije joj potrebna konstantna svetlost, otporna je i na sušu, a ono što slabije podnosi je vlaga.

Poseduje neverovatnu lepotu i savršeno se uklapa u enterijer prostorija sa svetlijim tonovima zidova, nameštaja, poda. Može biti pravo vizuelno osveženje u manjim prostorima i veoma dobro opstaje i ukoliko joj se ne pruži maksimalna nega. Zahvaljujući svojim mesnatim listićima, može preživeti gotovo nedelju dana bez vode. Kao i svaka biljka, puzavica pilea voli svetlost, ali bez problema može se nositi s vrlo slabom osvetljenošću.

Ova drevna biljka važi za jednu od najlepših sobnih lepotica. Pored svoje autentičnosti i lepote, poseduje simboliku i veruje se da donosi sreću i novac u dom. To shvatanje je samo doprinelo da postane omiljena sobna biljka. Njenom atraktivnom izgledu doprinosi pleteno stablo koje pruža neverovatan estetski prizor. Na engleskom jeziku ova biljka se najčešće naziva money tree i po fenk šuiu dobro je da se postavi s desne strane ulaznih vrata, kako bi donela sreću u dom. Veoma dobro opstaje u zatvorenom prostoru i nije joj potrebna svetlost tokom celog dana. Idealna je za prostorije koje krasi modernizam 20-og veka kao tip enterijera.

Neke sobne biljke odlikuje neverovatna snaga i zanimljivi listovi. Ova, zahvaljujući svojoj izdržljivosti, od vaših prostorija može napraviti oazu mira koja traje dugi niz godina. Kalateja potiče iz Maranta porodice, a ona s kojom se najčešće srećemo je Calitea Crocata. Krase je roze, crvene, žute ili narandžaste mrlje po listovima koje joj pružaju plemeniti izgled. Nosi simbol večnog plamena i veoma je praktična za održavanje. Potrebna joj je minimalna svetlost, ali nikako direktna, jer pored neverovatne izdržljivosti same biljke, cvetovi su joj jako osetljivi. Usled prekomerne izloženosti direktnoj sunčevoj svetlosti, listovi mogu da izgore i potpuno izgube boju. Zbog toga lepotu ove biljke najbolje je iskoristiti u tamnim i ne toliko osunčanim prostorijama, a nepogrešivo će se uklopiti u svaki tip enterijera.

Piše: Svetlana Mujanović