Da bi smo sačuvali kvalitet krompira tokom zimskih meseci, pre svega treba znati da se krtole vade u punoj zrelosti, to jest kada se pokožica ne guli i kada potpuno očvrsne. Kada cima krompira potpuno očvrsne (bilo prirodno ili korišćenjem totalnih herbicida) treba zavisno od vremenskih uslova sačekati desetak dana kako bi pokožica krtole završila svoj razvoj.
Takođe krompir treba vaditi po lepom vremenu, bez kiše kako bi sa krtola otpala zemlja, a one se dobro prosušile. Znači da od uslova prilikom vađenja umnogome zavise gubitci u skladištima koji često nisu zanemarljivi. Tokom zime krompir se može skladištiti u različitim oblicima improvizovanih skladišta, trapova i podruma ili u savremenim skladištima sa kontrolisanim uslovima.
Manji proizvođači uglavnom krompir čuvaju u trapovima koji su delimično ukopani u zemljište. Visina gomile u njima ne bi trebala biti veća od 2,5-3 m, a ako ima više sorti poželjno ih je razdvojiti letvicama. U ovakvim trapovima preporuka je da se ugradi sistem za ventilaciju koji se bitno ne razlikuje od sistema u savremenom skladištu, a veoma se jednostavno postavlja. On se sastoji od jednog ventilatora koji se postavlja na prozor i bočnih ventilacionih kanala. Takođe bi trebali postaviti i termometar kojim bismo pratili temperaturu u trapu. Danas na tržištu postoji veliki izbor uređaja za praćenje temperature i relativne vlažnosti vazduha koji nisu skupi.
Optimalne temperature za čuvanje krompira su: za semenski 2-4, a za merkantilini oko 10ºC, dok je optimalna vlažnost 92-95% Provetravanje se vrši spoljnim vazduhom rano ujutro tj kada je veća vlažnost, a niža temperatura vazduha. Ako je spoljna temperatura niža za 3-4 stepena od one u trapu doći će do kondezacije vlage na krtolama pa bi trbalo uraditi unutrašnju ventilaciju koja je nužna zbog disanja krompira i povećane koncentracije CO2 u sredini gomile. To se postiže zatvaranjem otvora za spoljni vazduh i uključivanjem ventilatora da bi se vazduh u skladištu izmešao.
Za intenzivne proizvođače ovakve vrste skladišta se ne preporučuju već bi trebali da za svoje proizvode namenjene tržištu koriste savremene objekte sa strogo kontrolisanim uslovima čuvanja. Jedino tako će biti sigurni da će vreme plasmana njihove robe najviše zavisiti od trenutne cene na tržištu i da će svoju robu plasirati kada budu zadovoljni prodajnom cenom. Naravno treba imati u vidu da pojedine vrste voća i povrća imaju i različito vreme čuvanja bez obzira na uslove skladištenja.
Marija Milovanović dipl.inž.