Насловна РАЗНО Ivica Tomić iz Lopardinca uz ovce prekraćuje penzionerske dane

Ivica Tomić iz Lopardinca uz ovce prekraćuje penzionerske dane

208

Kada je počeo intenzivno da razmišlja čime će da upotpuni višak slobodnog vremena, kada ode u penziju, Ivica Tomić iz sela Lopardince kod Bujanovca, je doneo odluku da počne da se bavi ovčarstvom. Pre četiri godine je u svoj novoizgrađeni tor uselio dvadeset ovaca rase virtemberg, i čuva ih sa velikim merakom. U blizini ovog tora napravio je još nekoliko da tokom leta imaju dovoljno hladovine i mogu da pasu do mile volje. Početkom decembra krenule su da se jagnje, pa sada ima i najviše posla oko njih.

– Jutros se baš jedna ovca ojagnjila. Odmah sam prineo jagnje majci da ga podoji – priča Ivica uz širok osmeh.

Ovu rasu ovaca nije slučajno odabrao za uzgoj, već je čuo da odjednom mogu da ojagnje po dva, pa i tri jaganjaca. Birao je i od koga će da ih kupi, a pronašao kod prijatelja Ace u susednom Rakovcu kvalitetna umatičena grla.

– Za svako umatičeno grlo godišnje dobijam subvenicije od resornog ministarstva u iznosu od oko 13.000 dinara. To se veoma isplati, ako imamo u vidu da je nekadašnji “Jugokop” pospešivao stočarstvo u našem kraju dodelom junica za koju smo kasnije morali da vratimo muško tele kilaže koju su nam oni odredili – ističe Ivica.

On naglašava da otkako se pročulo da čuva ovce može da proda i pet puta više jagnjadi od onoga što odgaji u svom ovčarniku. Najtraženija su mu đurđevdanska jagnjad, a da bi kupci došli do njih moraju unapred da ih rezervišu. Zadovoljan je i poslednjom cenom koja je iznosila pet evra za kilogram žive vage. Ovce ne muze i ostavlja da svo mleko tokom odrastanja popiju jaganjci. Vunu od ovaca, međutim, ne može da proda pa je primoran da je baci.

– Kada smo ih poslednji put šišali jedna žena iz Vranja, koja plete vunene čarape, zamolila me je da joj dam vunu, što sam i uradio samo da je ne bacim – kaže Ivica.

Svoje stado ovaca ovaj uzorni lopardinski ovčar zimi hrani prekrupom i kabastom hranom koju sam tokom leta pripremi. Na raspolaganju ima oko 1.000 bala sena, što livadskog, što dateline. Mnogo sena je sakupio i sa livada koje su mu meštani ustupili za košenje.

Ističe da se ovčarstvo u ovo selo polako vraća i da se pored njega još dvojica meštana odlučilo za ovu delatnost. Kaže da još uvek ima domaćinstava koja se bave tovom bikova i uzgojem krava mlekulja.

Tekst i foto: Gordana Nastić