ZIMA POMAŽE ZAŠTITARIMA
Voćari koji u svojim zasadima gaje jabuku, posebno sorte ajdared, zlatni delišes i jonagold na podlozi MM 106, ne mogu da odahnu ni tokom zime. Naime, ove sorte, posebno na toj podlozi, su pravi mamac za opasnu štetočinu poznatu kao krvava vaš (Eriosoma lanigerum). U našim voćnjacima ona uglavnom ugrožava jabuke, ali prijaju joj i kruška, dunja, japanska dunja, oskoruša, glog…
Za razliku od mnogih drugih štetočina koje napadaju iznurena, stara stabla, krvava vaš je štetočina bujnih, dobro ishranjenih voćaka posađenih na nižim i vlažnijim položajima. Specifična je i po tome što su njene kolonije pokrivene belim, paperjastim plaštom koji, kada se mehanički nagnječi, ispušta crvenu tečnost koja podseća na krv, te joj otuda i ime. Ispod plašta su sivo-crne ženke.
Beli plašt ih uvek otkriva
Krvave vaši naseljavaju mesta jače rezidbe, često su skrivene u pukotinama kore. U jesen, kada počnu listovi da opadaju, spuštaju se na korenov vrat gde prezimljavaju i gde su manje uočljive, ali beli plašt ih uvek otkriva.
Prezimljava u stadijumu larve u pukotinama na stablu ili na korenovom vratu. Odrasle jedinke se javljaju u proleće i sa porastom temperature počinju da migriraju, da se penju i naseljavaju mlađe grane i mladare na kojima nastavljaju da se hrane sišući biljne sokove. Na mestu uboda formiraju se izrasline slične raku, a tkivo u okviru njih puca te se stvaraju otvorene rane. Ovakva mesta su „otvorena vrata“ za ulazak patogena i štetnih insekata što slabi i iscrpljuje voćku i dovodi do njenog sušenja. Ova vrsta vaši je izuzetno štetna na mladim sadnicama u rasadnicima.
Nevolja je što krvava vaš podnosi veoma niske temperature, čak i do – 27 stepeni pa tokom zime retko strada. U toku godine može da razvije od 10 do 15 generacija, što zavisi od uslova spoljašnje sredine. Sve ovo govori da je suzbijanje ove štetočine prilično teško i kompleksno. Mora se koristiti više mera zaštite od ove napasti.
Zaštita počinje kad listovi opadnu
Prvo valja upoznati biologiju štetočine pa zatim sve njene sklonosti. U novim jabučnjacima ne bi trebalo saditi osetljive sorte na podlozi MM 106, a prednost valja dati drugim sortama okalemljenim na slabo bujne podloge kakve su M 9 i M 27. Važno je i da se redovno radi letnja rezidba, bez velikih rezova, kako bi se kruna prosvetlila a preparati za zaštitu efikasnije delovali. Pošto vaš rađe naseljava bujne voćke, treba paziti na ishranu i nastojati da elementi u đubrivima budu izbalansirani, bez prekomernih količina azota kako bi se postigao umeren rast izdanaka.
Napomenuli smo da je vaš prekrivena paperjastim voštanim vlaknima koja je štite od nepovoljnih uslova sredine, pa i od insekticida. Najbolje vreme za zaštitu je kada otpadnu svi listovi i tada se jabuke, ali i ostale voćke, prskaju mineralnim uljima.
U našim poljoprivrednim apotekama može se kupiti nekoliko, i sva su efikasna. Pošto su to ulja treba koristiti puno vode kako bi se zalepila za koru. Vegetacijska zaštita se uklapa u prskanje protiv ostalih štetočina, poput smotavaca, minera, lisnih vašiju.
Efikasnih insekticida ima više, a preporučuju se oni na bazi aktivnih materija flonikamid i spirotetramat. Najbolje rezultate daju prskanja u vreme kada se vaši sele s korena na grane i grančice, i u vreme piljenja larvi i izlaženja najmlađih larvenih stadijuma.
Piše: Svetlana Mujanović