UVOZIMO I ONO ŠTO IMAMO
Popularne semenke za grickanje u zimskim večerima, koje stižu iz dalekih krajeva sveta, preplavile su naše tržište. Neosporna je njihova nutritivna vrednost, ali nije dobro da u zaborav polako padaju podjednako vredni plodovi našeg podneblja. Podsećamo na ukusne i hranljive semenke koje možemo da prikupimo iz domaćih bašti i polja, a prava su riznica minerala, vitamina, vlakana i drugih hranljivih materija.
Suncokret za srce i kosti
Seme suncokreta je lako dostupno. Dovoljno je nabaviti nekoliko glava suncokreta sa polja i obezbediti dovoljno semenki za celu zimu. Ovo seme sadrži selen, oksidante i vitamin E, koji su važni u prevenciji raka, kardiovaskularnih obolenja i kostiju. Čuvaju srce, jer snižavaju holesterol i lipide u krvi. Primera radi, oko 30 grama pečenih semenki suncokreta obezbeđuje dve trećine dnevnih potreba za vitaminom E, koji je dragocen za rad srca. Tu je i kalcijum neophodan za zdrave kosti, zatim bakar i magnezijum koji sprečava grčeve u mišićima. Sva tri minerala su dobra u borbi protiv artritisa. Bogate su vitaminom B, koji obezbeđuje obnovu i stvaranje novih ćelija. Jačaju imunitet, daju energiju i ubrzavaju metabolizam. Doprinose i zdravlju kose i noktiju, obnavljaju kožu i sprečavaju pojavu akni.
Suncokret je bogat mastima koje smanjuju nivo lošeg holesterola u krvi i vlaknima koja poboljšavaju varenje. Magnezijum u suncokretovim semenkama pomaže u lečenju depresije i oslobađanja od napetosti. Ni u čemu ne treba preterivati, pa ni u zdravim semenkama suncokreta. Preporučeni unos je najviše jedna šaka dnevno.
Seme domaće bundeve za energiju i sreću
Semenke obične, domaće bundeve se na sto stavljaju neoljuštene, da bi grickanje bilo zanimljivije. Ova grickalica obiluje sastojcima koji čuvaju zdravlje i danas je neizostavna u zdravoj ishrani. Može da se upotrebljava pečena ili sveža. Bogata je proteinima, omega-3 masnim kiselinama, nezasićenim mastima, kalcijumom, gvožđem, vitaminima B grupe i beta karotenom.
Ove semenke smanjuju rizik od dijabetesa. Obiluju vlaknima, mineralima i vitaminima, koji podižu energiju, regulišu metabolizam i zdravu telesnu masu, a smanjuju i upale u telu. Zbog velike količine omega-3 masnih kiselina, fosfora i cinka smanjuju napetost i bolove u mišićima i zglobovima. Istovremeno deluju na smanjenje depresije i anksioznosti, a kao bogat izvor kalijuma regulišu krvni pritisak. Ove semenke sadrže i triptofan, odgovoran za stvaranje serotonina koji nam donosi dobro raspoloženje.
Priprema u rerni ili tiganju
Semenke iz bundeve treba oprati pod mlazom vode u cediljci i prosušiti na ubrusu ili pamučnoj krpi. Potom ih posuti maslinovim ili nekim drugim uljem i posoliti. Peći ih u rerni oko 20 minuta na najjačoj temperaturi dok blago ne porumene. Povremeno ih promešati da se ispeku sa obe strane. Bundevino seme nije neophodno ispirati, već može samo da se rasporedi po kuhinjskoj krpi da se prirodno osuši. Mogu da se ispeku i u tiganju, ali prethodno treba da odstoje u slanoj vodi nekoliko sati, kako bi upile slanoću. Peći ih u tankom sloju u tiganju dok se ne začuje pucketanje.
Golica bez lošeg holesterola
Golica je vrsta okrugle bundeve, narandžasto – zelene kore čije semenke nemaju ljuske. Ova vrsta bundeve ima krupno seme tamno zelene boje. Može da se suši, peče, da se od njih pravi ulje, puter ili brašno. Golica je visokokalorična semenka, bogata uljima, ali u njoj nema lošeg holesterola, već zdravih omega 3 masnih kiselina.
Smanjuju nivo triglicerida, ublažavaju bolove kod reumatoidnog artritisa, olakšavaju simptome anksioznosti i depresije, smanjuju insulinsku rezistenciju i rizik od šećerne bolesti. Preporučuje se za umereno grickanje zbog mnoštva minerala, poput bakra, gvožđa, magnezijuma, mangana, fosfora i cinka. Obiluje vitaminom E, a preporučuje se za zdravlje srca i prostate.
Kako se peče za zimu
Većina više voli pečene semenke suncokreta od sirovih. Sirove izvaditi iz glave suncokreta u posudu i poprskati vodom, uz mešanje, kako bi cela površina svake semenke bila blago vlažna. Posoliti po ukusu i dodati vrlo malo brašna, koje će se zalepiti za vlažne semenke. Tokom pečenja u rerni stvoriće se hrskava korica.
Semeneke se peku poređane na pek papir u jednom sloju, na oko 150 stepeni, najviše 20 minuta, i povremeno ih treba promešati varjačom. Ne bi trebalo da dobiju braonkastu boju, pa valja regulisati temperaturu. Gotove semenke ostaviti da se ohlade, ne prekrivati ih da bi ostale hrskave.
Sirova, pečena, mlevena…
Golica može da se jede sirova ili pečena. Kod nas su popularnije pečene i pre toga bogato posoljenje. Iskusniji tvrde da je zdravije prvo ih prokuvati kratko u posoljenoj vodi i potom peći u rerni oko 45 minuta na 150 stepeni.
Od prosušenih semenki može da se dobije zdravo brašno, od koga se, u kombinaciji sa drugim vrstama, dobija ukusan hleb. Brašno je lepe, zelene boje. A veštiji prave i puter od golice sa dodatkom maslinovog ulja koji je intenzivnog ukusa i služi kao dodatak jelima.
Piše: Biljana Nenković