Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Hranljivi zalogaj koji se obožava

Hranljivi zalogaj koji se obožava

51
Foto: Vecteezy

Pitomi kesten obiluje lekovitim svojstvima, a njegov plod se upotrebljava kao dodatak u različitim prehrambenim proizvodima. Hranljivi plod kestena, u kombinaciji sa jabukom ili južnim voćem, koriste osobe koje imaju problema sa gastritisom. Specifično za kesten je da je on jedino orašasto voće u kojem ima vitamina C. Bogat je mineralima kalijumom i fosforom, a sadrži i kalcijum, magnezijum, sumpor, hlor, gvožđe, bakar i mangan.

Cvet kestena koji se javlja na početku leta, kada drugih cvetova nema, dobra je paša za pčele i još se od davnina od meda kestena priprema medena rakija.

Najstarije stablo kestena, koje je dobilo nadimak „sto konja“, nalazi se na sicilijanskoj planini Etna i staro je oko 4.000 godina. Botaničari ga opisuju kao najveće (obim mu je oko 52 metra) i najstarije stablo u Evropi. Iznutra je šuplje i drži se, takoreći, samo na svojoj kori. Čine ga pet sraslih stabala koja su izrasla iz jednog panja. Godine 1965. proglašen je nacionalnim spomenikom i od tada je pod zaštitom UNESKO-a

Divlji kesten je krupno drvo brzog rasta i često ga zovu još „balkanski lepotan“ zbog autohtonog rasta na jugu Balkana. U prvoj godini naraste oko pola metra, dok u punom uzrastu dostiže visinu od 25 do 30 m i prečnik stabla i do dva metra. Kod nas je tradicija da se plodovi divljeg kestena sakupljaju, na njima se probuše po tri rupe i ređaju po policama ormana, među odeću od vune i ostalih prirodnih materijala kako bi je zaštitili od moljaca.

Interesantno je i dejstvo uljanog preparata cveta divljeg kestena za lečenja opekotina od sunčanja, protiv pega na licu i protiv dijareje, kao i za jačanje organizma. Zahvaljujući mnoštvu vlakana, prirodni je laksativ, a budući da je bogat kalijumom, a siromašan natrijumom, preporučuje se kod bolesnika s bubrežnim i kardiovaskularnim obolenjima kao i kod lečenja mnogih zdravstvenih problema jer je bogat kalijumom koji je ključan elemenat u podizanju imuniteta.

Foto: Shutterstock

Za ovu fensi poslasticu potrebno je:

  • 200 g tamne čokolade,
  • 50 g omekšalog putera,
  • 50 g šećera u prahu,
  • 100 g propasiranih kestena (skuvanih, oljuštenih),
  • jedna kašika ruma.

Za punjenje pralina mikserom izmešati propasirani i samleven kesten, omekšali puter, šećer u prahu i rum. Na kraju sve izmiksati da se stvori pasta.

Tamnu čokoladu istopiti na pari ili u mikrotalasnoj, njome premazati kalupe za praline i staviti ih na dva-tri minuta u zamrzivač, da se čokolada stegne. Formirane čokoladne korpice puniti kremom od kestena, pa ih zaliti istopljenom tamnom čokoladom. Ponovo ih vratiti u zamrzivač na dva-tri minuta. Stegnute praline izvaditi iz kalupa, u slučaju da koristite papirne kalupe, i dekorisati po želji belom ili mlečnom čokoladom. Ovo su mere za dvadesetak pralina.

Potrebno je:

  • 500 g tankih kora za pitu,
  • tri jaja,
  • 60 g šećera,
  • jedna kesica vanil šećera,
  • 500 g kesten pirea zaslađenog (ako možete nabaviti nezaslađeni, povećajte količinu šećera),
  • dva dl slatke pavlake,
  • 2 dve kašike marmelade od malina,
  • 70 g krupno mlevenih badema.

 Žumanca umutiti sa šećerom i vanil šećerom u penastu masu. U njih dodajte kesten pire, marmeladu od malina, mlevene bademe i slatku pavlaku, pa sve sjediniti. Posebno umutiti čvrst sneg od belanaca, pa ga lagano umešati u masu s kesten pireom.

Za svaku jufku vam trebaju dve kore. Jednu koru poprskajte uljem, pa preko stavite drugu i premažite filom. Vodite računa da fila ostane za sve kore i lagano uvijte savijaču. Slažite u veliki pleh. Savijaču pecite u rerni zagrejanoj na 180 stepeni oko 25 minuta, dok ne dobije lepu, rumenu boju. Gotovu pospite šećerom u prahu zamirisanim vanilom.

Foto: Adobestock

Po nutritivnom sastavu kesten je sličan smeđem pirinču. Plod divnjeg kestena ima skoro isti sastav kao pirinač, ali, zbog izrazito gorkog ukusa, nije za jelo. I pitomi i divlji kesten, su prilično lekoviti. Divlji kesten se najčešće spominje kao pomoć kod varikoznih vena i oštećenja kapilara. Pomaže u lečenju hemoroida, raznih krvarenja, reumatizma, pritiska i za pranje gangrenskih rana.

Čaj od lista oba kestena se upotrebljava pri lečenju pertusisa ili velikog kašlja, bronhitisa, astme i sličnih tegoba s disajnim organima. Čaj od mlade kore drveta i smeđe kore ploda, bez žute iznutrice, pomaže u terapiji lečenja od hemoroida, povećane prostate, upale i proširenja vena i smiruje bolove kod tih poremećaja.

Foto: AdobeStock

Potrebno je:

  • 300 ml slatke pavlake,
  • 100 g šećera u prahu,
  • 500 g kesten pirea,
  • 15 ml ruma,
  • 200 g piškota.

Ova poslastica može da bude pravi pogodak za novogodišnju ili božićnu trpezu. Umutiti slatku pavlaku, dodati šećer u prahu, rum i rendani kesten pire. Mešati da se dobije kompaktna masa. Polovinu piškota poređati u kalup, sipati fil, izravnati i preko poređati ostatak piškota. Dobro ohladiti tortu i ukrasiti po želji, recimo, parfeom s omiljenim voćem.

Piše: Svetlana Mujanović