Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Uspeh proizvodnje zavisi od higijene

Uspeh proizvodnje zavisi od higijene

188
Foto: Shutterstock

Posle svakog ciklusa proizvodnje plastenike je potrebno očistiti, a najvažnije je da se pritom dezinfikuje zemljište. Najbolje vreme za to su rana ili kasna jesen, ili proleće, u zavisnosti od povrća koje se gaji. U avgustu se dezinfekcija može obaviti metodom solarizacije.

Uspeh plasteničke proizvodnje i kvalitet plodova zavisi i od higijene plastenika. Ako se dezinfekcija zemljišta ne uradi dobro, sledeći rod može biti desetkovan.

Posle sumporisanja – zatvaranje

Važno je takođe da se redovno uklanjaju biljni ostaci. Tako se sprečava širenja bolesti i uništavaju se štetočine. I Lidija Vulović, zaštitar bilja iz Kragujevca, naglašava da nakon svakog proizvodnog ciklusa najpre treba izbaciti sve biljne ostatke i plastenik propisno dezinfikovati:

– Visoka temperatura i vlažnost vazduha pogoduju razvoju mnogih oboljenja i štetočina, koji mogu da desetkuju rod u narednom ciklusu. Uklanjaju se stabljike, lišće, konopci za vezivanje i creva za zalivanje. Plastenik se dezinfikuje sumporom ili plavim kamenom. Kod dezinfekcije sumporom potrebno je po metru kubnom upotrebiti od 10 do 20 grama sumpora, a maksimalno 30 grama. Sagorevanjem sumpora nastaje sumpordioksid, koji stvara paru. Plastenik treba da je zatvoren dva do tri dana, nakon čega je dozvoljeno provetravanje – kaže Lidija Vulović.

Ovaj tretman treba sprovesti na temperaturi vazduha iznad 12 stepeni, da ne bi došlo do neželjenih efekata na gajenim biljkama tokom proleća. Bezbednost domaćina je na prvom mestu, pa čim se zapale sumporne trake plastenik se odmah napušta. Najaktivnija dezinfekcija sumporom traje 24 sata i u tom periodu nikako ne treba ulaziti u plastenik.

Čime se vrši dezinfekcija i kakva je zaštita potrebna domaćinu dok radi, pročitajte u nastavku….

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us