Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Flora Azije i Evrope u najvećoj bašti Balkana

Flora Azije i Evrope u najvećoj bašti Balkana

61

Botanička bašta Kragujevac prostire se na oko 18 hektara i po površini najveća je na Balkanu. Na 200 metara nadmorske visine u okviru memorijalnog kompleksa „ Kragujevački oktobar“ gaji se na stotine vrsta biljaka karakterističnih za podneblje Evrope i Azije. Njena osnovna uloga je očuvanje i zaštita ugroženih i zaštićenih biljnih vrsta, ali je i prostor za predah mnogih Kraguejvčana.

Osnovana je kao naučno-nastavna baza i velika laboratorija na otvorenom Prirodno- matemačkog fakulteta u Kragujevcu i karakteristična je po flornim zonama. U tematskim celinama su specifične biljne vrste sa azijskog kontinenta, različitih delova Evrope i Balkankog poluostrva. Reprodukcijom i brižljivim gajenjem se na ovaj način retke, endemične i ugrožene vrste čuvaju od izmiranja i zaborava.

U Botaničkoj bašti nalaze se endemične vrste kao što je naša Pančićeva omorika. Pored nje je zona šumskih voćkarica kao što su mukinja, divlja trešnja, divlja jabuka, jarebica ili crni dud. U lavirintu su reliktne, endemične  i autohotone biljne vrste. U zoni kamenjara su zasađene vrste koje opstaju u pukotinama stena, a formiran je i deo sa začinskim i lekotivitm biljem, pored hotela za insekte i Apotekarskog vrta. U biblioteci na otvorenom posetioci mogu iz drvene kućice da pozajme knjige, ili da se posle šetnje dugim stazama odmore na klupama.

U Botaničkoj bašti, koja se nalazi na putu od Kragujevca ka Gornjem Milanovcu, naučnicima je omogućeno kontinuirano očuvanje biodiverziteta flore i faune Srbije. Ona predstavlja prostor za očuvanje genofonda autohtonih vrsta Srbije i Balkanskog poluostrva, a posetiocima priliku da se upoznaju sa vrstama, kojih nema na svakom koraku.

Tekst i foto: Biljana Nenković