Iz okoline Trstenika u Zrenjanin, u srednju Poljoprivrednu školu, vrsni kalemar i profesor voćarstva i vinogradarstva Bratislav Aleksić, doneo je sadnice kaki jabuke, šumatovke i žižule. I zamislite, sve su se primile. Što njegovim, što zalaganjem učenika ove škole, koji o tom voću brinu i na njemu vrše praksu.
– Šumatovka je iz Stajićeva u Zrenjaninu, al sam je doneo iz Trstenika iz sela Rujišnik. Ja sam je okalemio i doneo i obožavam je, stvarno je izuzetna. Može da se nađe u brdsko planinskim predelima. Otporna je na bolesti, ali ima jednu manu – alternativnu rodnost. Rodi svake druge godine. Nije nikad prskana, ne napada je ništa – rekao je za Dobro jutro profesor Aleksić, koji je šumatovku kalemio na srednje bujnoj podlozi.
– Kalemio sam je na stošestici, srednje bujna podloga, verujem da joj prija sve, nije probirljiva što se tiče zemljišta kad je dobra podloga. Otporna je na mrazeve i suše, samo što kad prerodi plod je sitan. Ali prosek je nekih sto grama ploda – a taj plod je, bar onima koji su je jeli, izuzetnog ukusa .
– Ima divan kiselkasto sladak ukus, ja ga volim. Može da ide i u preradu, mada je ja uglavnom jedem. Zimi se dobro čuva, u podrumu može da stoji četiri do pet meseci. Dobra je i u preradi, za rakiju je odlična, a verovatno i za sokove – objasnio je stručnjak za voćarstvo i vinogradarstvo, dodajući da je još jedna jabuka čije je sadnice doneo u Zrenjanin odličnog ukusa, otporna na bolesti i dobro rađa. Kaki jabuka.
– Japansku jabuku, jedno jedino stablo, je prvi u Trsteniku posadio moj deda 1980, znači pre 44 godine. Onda smo preneli i divlju japansku jabuku kao divlju podlogu za kaki i kao dekorativno drvo. Moji su krenuli da je kaleme devedesetih godina, zatim su je kalemari u Trsteniku proširili i ima je, skoro, svako domaćinstvo. Na pijaci može da se kupi i kao sadnica i kao plod, kažu da je izuzento lekovita, a i cena je dobra – ono što je još dobro kod ove jabuke je što je ne napadaju bolesti.
– Japanska jabuka u našim uslovima dobro uspeva, jedino što je osetljiva na niske temperature, nekih minus šesnaest, minus osamnaest stepeni. S obzirom na to da se te tako niske temperature i ne dešavaju, lepo uspeva. Ona uopšte nema bolesti, niti je bilo šta napada, jedino što je krupnog ploda, a ima krte grane koje su ostljive i ako prerodi može da se lomi – ukoliko je orezujeta, savet ovog stručnjaka je piramidalna kruna.
– Nema neke rezidbe, ne treba dozvoliti da rod ide na periferiju krune, da se vrati ne baš kao breskva, ali da se smanji ta rodnost i mislim da joj odgovara piramidalna kruna, ne bi smela u neku vazu, pod teretom roda lomi se. Kaleme se engleskim spojem, nisko dole, jedino proizvodnja sejanaca traži plasteničku proizvodnju – pored šumatovke i kaki jabuke, Aleksić je kod sebe imao i žižulju – kinesku urmu.
– Žižulju sam video da je otac pre par godina zasadio u Trsteniku i doneo sam ovde u Zrenjanin. Vidim da je lepo rodila, lepu krupnoću ima. Uspeva bez problema, a i ukus joj je prijatan – i nema šta ovom kalemaru ne uspeva. Prostor kod nas je kaže kao stvoren za ovo voće, pogotovo što je sve toplije, te mu se, svakako treba okrenuti i gajiti ga više.
– Ovo voće može da zauzima veći prostor kod nas, jer su temperature sve više. Siguran sam za japansku jabuku da može da se uzgaja u našim uslovima. Mala zaštita od mraza u prvim godinama, a perspektivu ima jer je to vrhunsko voće, nema parazite i bolesti, otporna je – zaključio je Braatislav Aleksić, zahvalan direktoru Poljoprivredne škole koji je imao viziju i tražio mu da sadnice kakija, žižule i šumatovke prenese iz Trstenika u Zrenjanin.
Tekst i foto: Zorica Dragojević