Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Kada “Musketari” gulaš spreme traži se tanjir više

Kada “Musketari” gulaš spreme traži se tanjir više

207

Na kojoj god se “Gulašijadi” pojave članovi ekipe “Musketari” iz sela Ćukovac, kod Vranja, tamošnji učesnici odmah znaju da će oni biti jedni od favorita za osvajanje nekog od prva tri mesta. Ovo pogotovo kada gulaš u kotliću počnu da spremaju njihova tri kuvara Slavoljub zvani Dulan, Tarzan Maca i njihov zamenik Srđan, poznatiji kao Štrblja.

Na svakoj “Gulašijadi” gde učestvuju u takmičenju oni dođu prvi da raspale vatru ispod kotlića. I dok se njihova trojica kuvara bave mesom, seckanjem crnog luka za zapršku i spremanjem tajnih začina, njihovi drugovi iz ekipe Gorča, prijatelj iz Zlatokopa, Slaćko opštinar i Joca roštiljdžija su zaduženi za postavljanje kotlića i ostalog pribora za pravljenje ovog preukusnog srpskog jela. Ovaj veliki posao nikada ne počinju pre nego što se prekrste i popiju po gutljaj dobre rakije “Mučenice” za sreću. A kada to učine onda im je kako kažu “rabota opravna” od početka do kraja.

Spremanje gulaša kuvari ove ekipe, prema rečima njihovog vođe Srđana Mitića, počinju prženjem sitno seckanog crnog luka na ulju. I dok jedan od kuvara ovu namirnicu prži na tihoj vatri uz lagano mešanje druga dvojica seku junaće meso na krupne kockice. U pripremi ovog jela uvek koriste istu količinu crnog luka i mesa koje kupuju isključivo kod svojih prijatelja u poznatim vranjskim mesarama. Meso dodaju u isprženi luk tek kada dobije zlatno žutu boju. To urade kada prženi luk tri puta u toku pripreme dehidrira, odnosno iz njega ispari sva voda.

“Tada dodamo meso iseckano na krupnije komadiće. Prilikom prženja sa lukom i ono pusti izvesnu količinu svog soka. U ovu masu može da se doda i malo vode. Gustinu gulaša podešavamo uz pomoć naših tajnih sastojaka.”, ističe Srđan.

On naglašava da nema dobrog gulaša bez kvalitetnog junećeg mesa skinutog sa životinjskog vrata, aleve paprike, bibera i lovorovog lista. Prilikom spremanja ovog jela mora strogo da se vodi računa da se luk ne preprži jer će onda ono dobiti tamniju boju koja nikako nije primamljiva za sudijsko oko koji daje konačan sud o pobedniku.

“Gulaš je gotov tek posle tri, do tri i po sata krčkanja na vatri. Kada provri vatra nikako ne bi smela da bude jaka kako sadržaj u kotliću ne bi zagoreo.”, kaže Srđan.

Dok spremaju ovo jelo na takmičenju članovi ove ekipa umeju lepo da se zabave i provesele uz muziku. Kažu da im tada gulaš ispadne uvek kako se samo poželeti može. A da je to baš tako uvere se i sami kada ispred njihovog kotlića ljudi naprave red u želji da probaju baš njihov gulaš.

Kada nije na takmičenju ova ekipa gulaš za sebe i svoje prijatelje sprema od raznovrsnog mesa uz dodatak povrća koje po njihovom mišljenju ovo jelo čini još ukusnijim.

Tekst i foto: Gordana Nastić