Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Srpsko gostoljublje u alpskom ambijentu

Srpsko gostoljublje u alpskom ambijentu

166

Bili su na korak da napuste Srbiju i nastane se u Švajcarskoj, ali je život za njih imao druge planove. Vratio ih je na mesto gde je prestao pre tri decenije. Selena i Novica Jovanović uspeli su da za pet godina naprave raj od zaseoka Bare na planini Kukavica, u selu Slatina.

Odlučili su da obnove dedovinu koja je bila napuštena 30 godina, jer su Novičini roditelji Miroslava i Jovan bili prinuđeni da krenu “trbuhom za kruhom”. Selo nije daleko od Leskovca gde su se uveliko zidale fabrike i tražili radnici, tek nekih 16 kilometara, ali je i tada, kao i sada makadamski put bio “linija razdvajanja”. Uspeli su da se snađu u Švajcarskoj i Novici u okolini Leskovca otvore pogon za proizvodnju plastične ambalaže. Novica je ipak hteo da sa svojom porodicom krene njihovim stopama, ali tada je sudbina umešala prste.

Trenuci kad novac nije važan

– U jeku priprema za preseljenje i početak novog života, Novici je otkriven tumor na kičmi. Srećom, sve je bilo u početnoj fazi i uspešno je izlečen. Ali, u tim teškim trenucima shvatili smo koliko je važno da se posvetimo jedni drugima i radimo ono u čemu ćemo uživati. Postoje momenti kada novac ne igra nikakvu ulogu i žalosno je što neki to prekasno shvate. Imali smo sreću da smo dobili novu priliku – priča nam Selena koja nema ni trenutak odmora, ali njena smirenost odaje da je zadovoljna i srećna žena.

– Svi zajedno smo u ovom poslu i svako daje svoj doprinos. Svekar i svekrva su ceo život radili u turizmu, Novica i ja smo odrasli na selu tako da nam nije nepoznat ovaj život, a pri tome smo se školovali tako da imamo i znanje. Jednostavno, spojili smo iskustvo i znanje sa lepotom ove prirode. Kukavica je vazdušna banja, biser koji nudi i odmor i rekreaciju, bilo da je u pitanju samo šetnja ili branje lekovitog bilja i gljiva – kaže vredna domaćica Selena koja porodičnim vrednostima uči i ćerku Milicu i sina Jovana.

Podigli su iz trnja i kopriva potpuno novo gazdinstvo, jer mnogi objekti nisu mogli da budu sačuvani. Imaju kategorisanih 14 kreveta koji su smešteni u nekoliko ukusno uređenih apartmana. Gostima su nenametljivo na raspolaganju blagodeti civilizacije, ali su im na pola koraka gotovo netaknuta priroda, zdrava hrana i izvorska voda, sve u svemu 4 zvezdice zvanično su njihova preporuka. Ali, pravi utisak je tek kada dođete i punim plućima udahnete planinski vazduh i pogled sa terasa kojim je opasan kompleks koji puca na idiličnu okolinu. “Smiruje živce i spušta pritisak”, padnu vam na pamet stihovi pesme “Rokera s Moravu”. Svaka soba ima svoje detalje koji daju toplinu, a cveće je zaštitni znak i na 650 metara nadmorske visine.

Prednosti zajednice

Već 2,5 godine su na booking.org i imaju najveću ocenu. To im i dovodi goste iz celog sveta, ali bi imali sigurno još 40 posto popunjenije kapacitete kada bi put bio bolji. Imali su mnogo obećanja da će se tih par kilometara dovesti u red, ali još uvek se ništa se dešava. U zaseoku ima samo sedam aktivnih domaćinstava i neki od njih bi krenuli istim stopama, ali se ne usuđuju zbog puta.

– Poput naših roditelja, i njihova deca su otišla u svet, ali bi se vratili ako bi mogli da ovde nađu način da imaju prihode. Naravno, podelili bi svoja iskustva, jer jaka zajednica daje više mogućnosti za svaku jedinku – smatra Selena koja neće odustati da sa Novicom nastavi da se bori za razvoj sela.

Spojili su znanje i iskustvo, imaju podršku porodice, ali je entuzijazam najvažniji za ovakve projekte. Ako ne verujete da će se “posle kiše pojaviti duga”, onda ne možete odoleti svim iskušenjima koja su neminovna u ovakvim poduhvatima. Pet godina su stvarali “Sunčev breg” i veruju da bi bilo materijala za jednu knjigu o tome šta su prošli, iako su bili pripremljeni.

U samom začetku ove ideje posetili su prijatelje na planini Golija, domaćinstvo Milošević, koji su nesebično podelili svoje iskustvo sa njima, priča Selena koja je veliki pobornik umrežavanja, odnosno iskrene saradnje svih koji su na sličnom putu.

Svekar Jovan je radio kao kuvar u mnogim alpskim turističkim centrima, tako da je njegova kuhinja nešto što daje pečat “Sunčevom bregu“. On i supruga Miroslava imaju još uvek energije da pomažu sinu i snaji da razvijaju posao.

– Svekar je odličan kuvar, ali su banice i zeljanik moje svekrve nešto što se pamti. Svako ima svoje zaduženje, jer je za ovaj posao potrebno biti i pravnik, a to je Novica, dok sam ja ekonomista, ali sam tek u ovom domaćinstvu počela da “radim u struci”. Volim da kažem da sam domaćica, iako je to posao koji se nikada ne završava – šali se Selena koja je zadužena i za marketing.

Jovanovići su ponosni na činjenicu da njihovi gosti jedu uglavnom hranu koju sami uzgajaju. Povrće stiže iz bašte po modelu perma kulture, odnosno po zakonima prirode. Selena je aktivna članice međunarodne platforme “Trag biljke” sa sedištem u Banja Luci koju vodi Biljana Banović.

Na putu sam da postanem i edukator svima koji žele da na isti način gaje povrće. Oduševljena sam ovom zajednicom, jer vlada velika solidarnost među članovima. Spletom nekih okolnosti, ostala sam ovog proleća bez svoje brižljivo skupljane “banke semena”, ali su mi pomogli prijatelji sa platforme da se povratim – kaže Selena.

Piše: Daliborka Alihodžić