Zna se da povrće ima kratak životni vek, da traje jednu do dve vegetacije. Da bi se dobio visok i kvalitetan prinos, zbog kojeg se i gaji, veoma je bitno da se biljke pravilno navodnjavaju, prihranjuju i neguju.
Dokazano je da u svakoj fazi rasta i razvića svaka vrsta povrća ima specifične potrebe za makro i mikroelementima, pa je zato pravilan izbor vrste i količine đubriva od izuzetne važnosti. Da bi se to postiglo, važno je da se prvo uradi analiza plodnosti zemljišta. Tako će se znati kojih elemenata ima dovoljno, koji su i višku, a kojih nedostaje, pa se đubrenjem, i kasnije prihranom, moraju nadoknaditi.
Paradajzu kalcijum, kupusnjačama fosfor
Papriku bi u toku ukorenjivanja trebalo prihraniti vodotopivim đubrivima koja imaju odnos NPK 1:4:1, (10:40:10). Čim se biljke “prime“, pa sve do cvetanja i formiranja prvih plodova, koriste se đubriva u kojima je odnos N:P:K 1:1:3 (10:10:30), a i ovom povrću u toj fazi potreban je i bor (B). Paprika dobro reaguje na đubrenje posle svake berbe a za tu namenu su korisna đubriva u kojima je odnos N:P:K 2:1:4 (20:10:40), a biljke imaju potrebu i za kalcijumom (Ca). Pred kraj berbe valjalo bi smanjiti upotrebu P i K pa, ako se primeti da biljke nemaju snage da „naliju“ sve zametnute plodove, usev prihraniti s formulacijom (24:6:10).
Prvih 15 dana posle rasađivanja, dok traje faza ukorenjivanja paradajz se prihranjuje vodotopivim đubrivima u kojima je odnos azota, fosfora i kalijuma 1:4:1, odnosno, upotrebiti formulacije NPK 10:40:10. Stručnjaci savetuju da se od cvetanja pa sve do formiranja prvih plodova upotrebe đubriva koja imaju jednak odnos NPK hraniva, recimo 20:20:20, a u ovoj fazi biljkama je neophodan i bor (B). Kada plodovi počnu intenzivno da rastu i da se otvara peta cvetna grana, formulacija hraniva se menja. Valjalo bi koristiti đubriva koja imaju skoro jednak odnos N i K, i upola manji sadržaj P (20:10:20). U ovoj fazi razvoja paradajzu je preko potreban i kalcijum (Ca). Čim plodovi počnu da menjaju boju, pa sve do početka berbe, trebalo bi upotrebiti đubriva u kojima je odnos azota, fosfora i kalijuma 2:1:4 (20:10:40). Tokom intenzivnijeg sazrevanja i svakodnevnih berbi azot valja izostaviti i koristiti hraniva s visokim sadržajem kalijuma i fosfora 4:10:40. I u ovoj fazi paradajz ima potrebu za kalcijumom.