Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Najbolji zlatarski sir i heljdopita na „Sirijadi“ u Božetićima

Najbolji zlatarski sir i heljdopita na „Sirijadi“ u Božetićima

350

Najbolji zlatarski sir na ovogodišnjoj Sirijadi proizveden je u domaćinstvu Ljuba i Verice Radišić u Božetićima, dok je najbolju heljdopitu pripremila Milenka Đenadić iz Akmačića.

Prema oceni stučnog žirija, na smotri održanoj  u Božetićima kod Nove Varoši i pored slabog interesovanja proizvođača izloženi su sirevi ekstra kvaliteta. Nagrađenima ovo nisu prva priznanja, a medalje za svoje proizvode osvajali su i na Sirijadama na kojima je svojevremeno bilo i po sto i više izlagača.

-Ovo je drugi put da smo najbolji na Zlatarskoj sirijadi. Osvajali smo po dva puta i drugo i treće mesto. Presrećan sam i ponosan – kaže za „Dobro jutro“ Ljubo Radišić.

Radišići imaju 13 muznih krava i šest junica.

-Mleko uglavnom dajemo u otkup mlekarama. Mnogo je lakše, a ni cena nije loša. Sir uglavnom pravimo za sopstvene potrebe. Slično je i kod drugih, pa je u novovaroškom kraju sve manje velikih proizvođača belih kriški i mrsa – kaže Radišić.

Na Zlatarskoj sirijadi, 26. po redu, drugo mesto pripalo je planinki Stanisavi – Caji Obućina iz Bukovika, koja je prošle godine bila prva, dok je treće mesto osvojila Olivera Popović iz Božetića. Turistička organizacija „Zlatar“ je u saradanji sa Udruženjem stočara „Uvačka reka mleka“ za najbolje obezbedila novčane nagrade u iznosu od 20.000, 15.000 i 10.000 dinara, kao i robne, dar sponzora.

-Mi smo ostali verni proizvodnji sira. Imamo 15 krava i sve što namuzemo sirimo, a kupci su uglavnom iz Beograda. Zlatarski sir je veliki gospodin i zahteva punu pažnju tokom celog procesa proizvodnje. Za njegov kvalitetan presudna je higijena, sve mora da je besprekorno čisto, od krava na muži, preko sudova i ćedila, do mlekara u kome se proizvodi i čuva beli mrs – kaže Caja Obućina.

Mada je na ovogodišnjoj Zlatarskoj sirijadi bilo svega desetak takmičarskih uzoraka, najmanje do sada, stručni žiri nije imao ni malo lak posao. Pored izgleda i ukusa, ocenjivani su i boja, miris i tekstura.

-Punomasni zlatarski sir zaštićenog geografskog porekla spravlja se od kravljeg mleka, a kvalitetnog zlatarskog sira nema bez veštih ruku planinki, kvalitetnog mleka i sirila. Karakterističan je po svojim tankim i punim kriškama, a svoj specifičan ukus duguje lekovitim travama sa planinskih pašnjak. Zbog toga je i rado viđen na trpezama gurmana- kaže Miloš Bjelanović, član stručnog žirija.

A bez kvalitetnog belog mrsa nema ni ukusne heljdopite koja je uz zlatarski sir glavni adut u gastro-ponudi novovaroškog kraja. Takmičenje u pripremanju pite od heljdovnog brašna, već godinama je sastavni deo Zlatarske sirijade. Ove godine drugo mesto pripalo je domaćinstvu Aleksandra Drobnjakovića sa Brda, a treće Miliću Trmčiću iz Komarana.

Tekst: Željko Dulanović