Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ POLJOPRIVREDA U SELIMA PRIVREMENOG ORGANA OPŠTINE NOVO BRDO

POLJOPRIVREDA U SELIMA PRIVREMENOG ORGANA OPŠTINE NOVO BRDO

323

Stanovništvo koje živi u ovim selima oduvek se bavilo poljoprivredom, ulažući sve svoje napore i mogućnosti, kako bi došli do željenih rezultata. Položaj je, kako i sam naziv kaže, pretežno brdski, sa otvorenim prostranim osunčanim parcelama, što nudi mogućnost za bavljenje mešovitom proizvodnjom. Ti osnovni uslovi i dovode do toga da se proizvođači bave različitim poljoprivrednim oblastima, često sa više njih, ali ima i onih koji su usko specijalizovani, kao što su na primer povrtari, voćari, stočari.

Kojom će se delatnošću poljoprivrednici baviti, pored nabrojanih uslova, uslovljava i njihovo iskustvo, kao i potrebe na tržištu, odnosno mogućnost plasmana i prodaje proizvoda. Vodi se računa i o savremenoj tehnologiji zastupljene kulture, izboru sadnog materijala, semena, hibrida. Kako i sami meštani ističu nije dovoljno samo tek raditi i obrađivati zemlju bez ikakve ideje i organizacije, već je važno i primeniti nauku, odnosno sve što je potrebno tokom proizvodne godine. Ističu poljoprivrednici da je zemlja rodna, samo treba znati sa njom, kako je orati, kad sejati, kako zaštitna sredstva primenjivati, pa će rezultati biti vidni. Kako kažu ni na kvalitetnom repromaterijalu ne mogu štedeti. Koliko zemlji daš očekuj kažu da te i ona nagradi.

Od stočnog fonda su zastupljena krupna grlad, ovce, svinje, pčele, živina i dr. Poljoprivredna delatnost je uglavnom nasleđivana, prenosila se sa predaka na potomke, koji  su se njome bavili na starinski tradicionalan način, ali kako se vremenom sve razvijalo i napredovalo, pa tako i poljoprivreda, i u ova seoska domaćinstva ulazila je savremenija tehnologija za rad. 

Proizvođači ovih sela koji proizvode viškove na svom gazdinstvu, ipak ne prepuštaju ništa slučaju, već veoma vode računa o svim ključnim tačkama proizvodnje kojom se bave. Akcenat stavljaju na kvalitetan repromaterijal i preventivne mere.

Svi proizvođači koji obrađuju veće površine unapred planiraju aktivnosti, organizuju poslove, na vreme nabavljaju repromaterijal. Ore se, đubri, seje, biraju se sorte i hibridi, žanje se, što putem postignutih uspeha i prinosa pruža sigurnost poljoprivrednim proizvođačima. Većinom se bave kombinovanom delatnošću ratarstvom i stočarstvom, zato što proizvode sa svog gazdinstva koriste u ishrani gajenih životinja, pa na taj način vide neku računicu. Neki se pored toga bave i voćarstvom. Baštu ima svako domaćinstvo, a ima i plasteničke proizvodnje.

Nebojša Božović dipl.inž.polj.