Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Uloženi trud stiže na naplatu

Uloženi trud stiže na naplatu

266

Još uvek valja sustići sve poslove u voćnjaku, bašti, vinogradu, pčelinjaku, sakupiti sve plodove sopstvenog rada i darove ove godine.

 Nastavlja se berba jagodastog voća, kao i zaštita mrežama od štetočina, ptica, a po potrebi i od preteranog osunčavanja. Počinje sadnja jagoda, beru se smokve i letnje sorte jabuka.

 U drugoj polovini avgusta počinju sazrevati i lešnici.

 Srednjerane sorte šljiva su obrane i voćari koji to rade, uveliko se spremaju za sušenje.

 Sakupljaju se prvenstveno lisičarke žutih šeširića, ali i vrganji.

 Mogu se sakupljati i sunčanice, vilin klinčić (Marasmius oreades), koji se može zameniti s otrovnom brašnjačom (Clitocybe dealbata) te sitnom grlašicom (Clitocybe rivulosa). Ukusne su i golubača (Russula virescens), ali i ljuta mlečnica (Lactarius piperatus).

 Lekovite nejestive pečurke sakupljaju se tokom cele godine. Najpopularnija i najlekovitija je hrastova sjajnica, (Ganoderma lucidum), ali i ćuranov rep, brezova guba…

 Kontrola štetočina i bolesti je neizbežna obaveza. Topli, vlažni uslovi odgovaraju i gljivama prouzrokovačima bolesti i štetočinama.

 Zemljište u vinogradu valja održavati bez korova. U vinogradu nastaje pudarenje. Uporedo se privezuje i zalama loza, zakidaju zaperci i po treći put okopava. Rane stone sorte grožđa se beru.

 Najviše je posla u podrumu. Oštro oko vinogradara treba prvo da proceni težinu roda kako bi se na osnovu toga organizovala berba i transport grožđa, obezbedio prostor u podrumu, pripremila burad, nabavila potrebna enološka sredstva…

 Vreme je za bokvicu, brđanku, hajdučicu, hmelj, kim, kleku, kupinu, beli i crni slez, buniku, čemeriku, majčinu dušicu, verem travu, kantarion, smilje, brusnicu, različak, velebilje, troskot, hajdučku travu, sitnicu, miloduh…

 Sa mladih klipova kukuruza skida se izuzetno lekovita svila.

 Muškatle i petunije u žardinjerama i visećim korpama traže svakodnevno zalivanje i skidanje uvelih cvetova.

 Većina grmova je u cvetu. Biraju se dok cvetaju, a u jesen sade.

 Travnjak redovno kositi, jednom mesečno prihraniti, a ako je velika žega i suša, neophodno je i zalivanje.

 Valja brati papriku, paradajz, plavi patlidžan, dinje, lubenice, krastavce, boraniju, kao i korenasto i svo drugo povrće. Grašak posejan kao drugi usev je uglavnom nikao, ali može se još uvek sejati na lejama oslobođenim od prethodnog useva. 

 Vade se luk i krompir, a seju spanać, rotkve, rotkvice, luk srebrenjak, rukola i salata…

 Seju se salata i luk srebrnjak za proizvodnju rasada koji će se rasađivati tokom septembra i oktobra.

 Spanać posejan u avgustu bere se već tokom septembra. Treba ga sejati na bogatom zemljištu.

 Biljke iz druge setve, kao što su boranija, kornišoni i kupus treba zaštititi od plamenjače.

 Tokom ovog meseca nastavlja se nega kupusnjača, a tada vodite računa o štetnim gusenicama i puževima koji mogu da vam upropaste prinos, jer njima pogoduje toplo i kišovito vreme.

 Ako je uočena medljika, valja prvo nju sanirati.

 Pre početka bilo kakvog rada oko košnica, treba proveriti pojilice. Sveža, čista voda je preduslov da pčele ostanu zdrave. Unošenjem čiste vode i lepezanjem krilima pčele rashlađuje košnicu.

 Sledeća je borba protiv varoe. Tretman treba početi odmah posle vrcanja, a to je kraj jula, nekim delotvornim sredstvom.

 Spajanje slabih društava, odnosno društava sa nedovoljnim brojem pčela radilica, takođe je jedan od bitnih poslova.