Насловна ТЕМЕ ГЉИВЕ Grmače i medenjače – manje poznate gljive iz naših šuma

Grmače i medenjače – manje poznate gljive iz naših šuma

1016
Armillaria tabescens

Na padinama Fruške gore, Boranji, Gučevu, u Bojčinskoj i drugim šumama u našoj zemlji rastu manje poznate jestive pečurke, između ostalih i grmača i medenjača iz roda Armillaria. One su veoma kvalitetne i ukusne, pravi delikates.

Grmača (Armillaria tabescens) raste u hrastovim šumama. Često su panjevi prekriveni „buketima“ ove gljive žućkastosmeđih šeširića prečnika do šest centimetara. Kod mladih gljiva malo je povijen, kasnije postaje raširen i ispupčen. U zavisnosti od mesta gde grmače rastu šeširići mogu biti svetliji ili tamniji. Ponekad su s crvenkastim odsjajem. Na šeširiću se nalaze tamnije ljuspice koje se skupljaju u „čuperke“ i uzdižu.

Listići su široki, retki. Duži su pomešani s kraćim. Kod mladih gljiva su bledocrveni, skoro beli, a kasnije postaju žućkastosmeđi. Drška je visoka, puna i tanka, ponekad i šuplja, svilenkasta. Bliže šeširiću je žućkasta, a prema dnu uljanocrna. Grmača je jestiva, delikatesna pečurka belog mesa, prijatnog mirisa i ukusa. Daje poseban ukus pitama, gulašu, čorbama i drugim jelima. Može se sušiti i koristiti kao začin.

Armillaria mellea

Medenjača, puza (Armillaria mellea), sakuplja se skoro cele godine u hrastovim i grabovim šumama, ali se može naći i na panjevima četinara. Prepoznaje se po širokom mesnatom okruglom šeširiću boje meda. Kod starijih primeraka je otvoren, ponekad u raznim nijansama rđastožute boje. Pokriven je ljuspicama koje vremenom nestaju.

Listići su gusti, u početku beli, a kasnije s crvenkastom nijansom, dok je drška žutosmeđa i na njoj se nalazi venčić. Meso je belo, miriše na gljive, gorkog ukusa. Iako se od medenjače pripremaju odlični gulaši, pre upotrebe mora se prokuvati pošto se malo teže vari. Ukusna je i u kombinaciji s drugim vrstama. Može se zamrzavati, ali je prethodno treba blanširati. Neki je gljivari kisele ili suše.

R.D.J.

Ovo jelo priprema se od 600 grama gljiva, 250 grama mlevenog mesa, jednog praziluka, dve veze blitve, uz dodatak ulja i začina – soli, bibera, origana, dva čena belog luka, đumbira i aleve paprike.

Iseckan praziluk propržiti, dodati mleveno meso i gljive i i dinstati dok ne promeni boju. Umešati seckanu blitvu, sve začiniti i dinstati dvadesetak minuta.

Servirati toplo s prženim krompirićima i zelenom salatom.