Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Opasnost traje dok se krtole ne utroše

Opasnost traje dok se krtole ne utroše

835

U našim uslovima moljac ima 5 do 7 generacija. Krajem aprila i početkom maja ženka tokom 14 dana polaži 50 do 100 jaja. Ona su ovalna, biserna, svetlobele boje, oko 0,5 mm, položena su pojedinačno ili u grupama, na naličje lista ili na stabljiku tokom vegetacije, a u skladištima na krtole u dubinu okaca ili na njenu površinu.

Gusenice se u toplijim uslovima pile već pet dana posle polaganja jaja, ili posle 14 dana, ako je hladnije. One su sićušne, veličine oko 1 mm, svetložute, a potpuno razvijene su veličine 12 mm, zelenkaste boje ako se hrane tkivom lista ili stabla, a sivoljubičaste ukoliko su im na jelovniku krtole. Tokom vegetacije one prave oštećenja između nerava lista u obliku širokih mina nepravilnog oblika koje su napunjene izmetom. Kasnije se ubušuju u stabljiku, ili u krtole, ukoliko nisu pokrivene zemljom.

Imago moljca krompira (Phthorimaea operculella)

Kada se oštećene krtole unesu u skladište nastavlja se ciklus razvića i pri povoljnim uslovima (temperatura preko 9 stepeni) neposredno ispod pokožice, gusenica pravi hodnike, tunele koji su ispunjeni belim izmetom koji, kako se gusenica kreće, kroz otvor izlazi na površinu krtole i postaje crn. To je karakterističan znak prisustva moljca krompira u krtoli. Ovo je osnovna razlika između oštećenja od žičara i grčica koji na krtolama ne ostavljaju izmet. Na krtolama koje su oštetili moljci naseljavaju se sekundarne gljive koje izazivaju trulež, pa se takav krompir teško čuva u skladištu. Moljac krompira najčešće prezimi u stadijumu lutke. Optimalna temperatura za razvoj ove štetočine je od 27 do 35 Celzijusovih stepeni, a ciklus razvoja jedne generacije leptira traje 20 do 25 dana.

Piše: dr Živko Bugarčić

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.