MEDNA ROSA I ZAŠTITA BILJA
Lisne vaši luče velike količine slatke tečnosti popularno poznate kao „medna rosa“. Poznate su priče o sinergizmu ili uzajamnoj koristi između mrava koji sakupljaju mednu rosu i štite svoje „stado“ vašiju od drugih predatora. Kolonija mrava može lako da „pomuze“ vaši. Ako je veća kolonija lisnih vašiju i proizvodnja medne rose, mravi mogu sakupiti 10 kg medne rose dnevno i preneti je u mravinjak.
Poznato je da medvedi vole med i sakupljaju ga od divljih pčela. Međutim, manje je poznato da mrki medved u Severnoj Americi ponekad raskopava mravinjak da bi došao do medne rose, odnosno meda.
Utočište za larve kruškine buve
Insekti koji sišu biljke, hrane se jednoličnom hranom koja se, posle sinteze u listovima, kroz floem transportuje iz lišća u delove vršnog porasta. Ova hrana je bogata šećerima, slatkim aminokiselinama kao i drugim organskim hranivama potrebnim za rast biljaka. Kada su niže temperature ispod 18ºC , insekti koriste ugljene hidrate (šećere) i amino kiseline kao energiju za zagrevanje i sintezu organizama u toku rasta. Međutim, kada se podigne temperatura vazduha, šećeri postaju višak i vaši ili insekti slični vašima, kao što su cikade (Metcalfa pruinosa), psilide (Psulla puri), leptiraste vaši (Trialeurodes vaporariorum) i neke štitaste vaši, ne vare ih u crevnom traktu nego ih izbacuju iz organizma u obliku medne rose.
Neko drveće kao, na primer, medonosne lipe, atraktivno je za lisne vaši. One se razvijaju obično bez intervencije čoveka i luče velike količine medne rose na parkirane automobile koji se moraju posle toga prati.
Larve kruškine buve izbacuju velike količine medne rose kada su temperature iznad 18ºC. Temperatura od 30ºC i više stepeni, nepovoljna je za razviće kruškine buve, ali tada larve izbacuje još veće količine medne rose. Medna rosa može pokriti celo stablo kruške. Ako se temperatura podigne iznad 30ºC, može doći do karamelizacije medne rose kao šećera i larve uginjavaju.
Izbacivanjem medne rose, larve gube veće količine tečnosti i veoma su osetljive na suvo vreme. Da bi se zaštitile od suše i prekomernog izbacivanja tečnosti, larve se ubušuju u kapi medne rose. Tu se hrane i žive.
Zaštita od insekticida, supstrat za gljive
Ubušivanje larvi kruškine buve u mednu rosu stvara probleme voćarima, jer larve su u mednoj rosi zaštićene od kontakta sa insekticidima i praktično ih je teško suzbiti. Iz ovih razloga koriste se veće količine vode uz dodatak deterdženata da bi se medna rosa sprala. U praksi se koristi nejonski osušivač (poznati kao okvašivači) kao što je Silwet L77 koji smanjuje napon i izaziva procurivanje medne rose. Silvwet L77 se koristi za procurivanje medne rose u kol. 25 ml/100 vode i kod drugih insekata koji luče mednu rosu kao što je M. pruniosa, bela leptirasta vaš (T.vaporariorum) itd.
Medna rosa, kao mešavina šećera i slatkih aminokiselina, je izuzetni hranljivi supstrat za pojavu gljiva tipa čađavica (Apisporium spp). Javljaju se na mednoj rosi koju luče bele leptiraste lisne vaši, lisne vaši, cikade, kao i na plodovima paprike, paradajza, krastavaca i drugog povrća. Plodovi gube prodajnu vrednost.
Hrana za predatore
Slično je i sa mednom rosom koju luči kruškina buva. Medna rosa može da pokrije plodove koji se moraju prati. Crna boja gljive čađavice, smanjuje fotosintezu i može izazvati „Psulla šok“, dolazi i do slabljenja biljaka pa i sušenja.
Iz tečnih hraniva, kod lisnih vaši i sličnih, ceđenjem u crevnom traktu se izdvajaju medna rosa i čvrsta voštana bela materija, koje se izbacuju zajedno. Takve bele voštane materije luče i bela leptirasta i slične vaši, zatim vaši iz familije Pemphigidae, kao što je krvava vaš jabuke, vaši na drvenastim biljkama koje luče „vunaste“ bele materije. Voštane materije prepokrivaju domaćina insekta, štite ga od predatora ili kontakta sa insekticidima i prljaju plodove koji zbog toga gube prodajnu vrednost. Ako larve krvave vaši luči veće količine voštanih materija na jabuci u vreme berbe, radnici često odbijaju da beru, jer se teško skidaju sa odela.
Mnogi predatori koji lete hrane se dodatno šećerima. Oni imaju kratka creva i moraju se češće hraniti i unositi energiju. Tako šećer se koristi u toku gajenja predatora u laboratorijama ili fabrikama ali i za privlačenje predatora, na primer u voćnjaku za suzbijanje štetnih vrsta. Međutim, ako se koriste neki insekticidi sistemici koji nemaju kontaktno delovanje, kao što je na primer Tepekki (a.m flonikamid), može doći do uginjavanja, jer predatori usvoje insekticid sa mednom rosom. Tepekki je ranije deklarisan kao selektivni insektid za predatore, jer nije imao kontaktno delovanje.
Piše: dipl. ing. Jasmina Obrić
20 DŽEPNIH KNJIGA
Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.
Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.
Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.
0691154004
dobrojutro.redakcija@gmail.com