Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Tokom jula obratite pažnju na pojavu krompirovog moljca

Tokom jula obratite pažnju na pojavu krompirovog moljca

1421

Tokom jula meseca se nastavljaju hemijske mere zaštite protivprouzrkovača plamenjače krompira (Phytophtora infestans) i crne pegavosti krompira (Alternaria solani), kod kasnostasnog sortimenta, a naročito tamo gde se sprovodi navodnjavanje useva. Broj potrebnih tretmana zavisi od uslova koji vladaju u proizvodnji (visoke dnevne temperature vazduha, visoke vrednosti relativne vlažnosti vazduha, česte padavine). U zavisnosti od sortimenta, usevi krompira se tokom jula nalaze od faze punog cvetanja do faze vađenja.

U cilju zaštite useva kod kojih cima nije propala i koji se neće vaditi tokom jula meseca preporučuje se sprovođenje tretmana primenom nekog od fungicida:

  • Reboot (cimoksanil+zoksamid) u količini 0,45 kg/ha (karenca 7 dana)
  • Orvego (dimetomorf + ametoktradin) u količini 0,8 l/ha (karenca 7 dana)
  • Carial flex (mandipropamid +cimoksanil) u količini 0,6 l/ha (karenca 21 dan)
  • Revus top 500 SC (mandipropamid + difenokonazol) u količini 0,4-0,6 l/ha (karenca 7 dana).

Feromonske klopke za krompirovog moljca

Prilikom upotrebe pesticida voditi računa o maksimalnom broju tretmana (MBT) i o mehanizmu delovanja (treba smenjivati fungicide sa različitim mehanizmom delovanja). Prilikom primene hemijskih mera zaštite strogo treba voditi računa o karenci primenjenih preparata.

Visoke dnevne temperature vazduha koje vladaju tokom jula meseca i razvoju krompirovog moljca (Phthorimaea operculella), najznačajnije štetočine krompira čija se brojnost prati pomoću feromonskih klopki. Kod sortimenta čije se vađenje očekuje tokom jula i kojima je propala cima preporučuje se sprovođenje mera u cilju zaštite krtola od napada krompirovog moljca i to:

Foto D. Gagričić

krompir vaditi u što kraćem roku, i nakon vađenja krompir nikako ne ostavljati na njivi, jer je tako izložen napadu imaga krompirovog moljca koji mogu položiti jaja na krtole;

krompir čuvati u zaštićenim skladištima (guste mreže na svim otvorima) sa kontrolisanom temperaturom ispod (10 °C) čime se sprečava dalji razvoj krompirovog moljca.

Insekticidi uz poštovanje karence

Kod sortimenta gde cima nije propala i koji se neće vaditi tokom jula, u cilju zaštite od krompirovog moljca preporučuje se navodnjavanje useva, kako bi se održala kompaktnost bankova, i sprečilo stvaranje pukotina čime bi jedinke imale otvoren put do krtola za polaganje jaja, uz sprovođenje hemijskih mera zaštite tamo gde su brojnosti ovih štetočina visoke primenom nekog od insekticida uz poštovanje karence:

  • Coragen 20 SC, Inecor 20 SC (hloatraniliprol) u količini 0,15-0,2 l/ha (karenca 14 dana)
  • Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (cipermetrin) u količini 0,3 l/ha (karenca 14 dana)
  • Alverde (metaflumizon) u količini 0,2-0,25 l/ha (karenca 14 dana)
  • Exirel (cijantraniliprol) u količini 0,1-0,125 l/ha (karenca 14 dana, MBT 2)
  • Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC,  Crna mamba (cipermetrin) u količini 0,3 l/ha (karenca 14 dana, MBT 1)
  • Exirel (cijantraniliprol) u količini 0,1-0,125 l/ha (karenca 14 dana)
  • Grom (lambda-cihalotrin) u količini 0,2-0,25 l/ha (karenca 7 dana, MBT 1)
  • Ampligo 150 ZC (hlorantraniliprol + lambda-cihalotrin) u količini 0,3 l/ha (karenca 14 dana, MBT 2),
  • Laser 240 SC (spinosad) u koncentraciji 50-100 ml/ha (karenca 14 dana, MBT 2)
  • Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux (deltametrin) u količini 0,3-0,5 l/ha (karenca 7 dana, MBT 1).

Tekst: Aleksandar Zdravković, inžinjer zaštite voća

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.