NEVIDLJIVA NAPAST U ZASADIMA JABUKA
Jabuka je jedna od najrasprostranjenijih voćnih vrsta kod nas čija proizvodnja je i dalje u porastu. Da bi njen plod postigao dobru cenu, treba da bude kvalitetan, a to se postiže blagovremenom primenom agrotehničkih i hemijskih mera zaštite. Kao i sve druge biljne vrste, jabuku ugrožavaju brojni paraziti i štetočine.
Pored mnoštva fitopatogenih gljiva i bakterija, i fitoplazme i virusi se ubrajaju u ekonomski značajne prouzrokovače bolesti jabuke. Štete od njih najčešće se manifestuju kroz smanjenje prinosa i kvaliteta plodova i skraćenje životnog veka voćaka. Većina virusa koji zaraze jabuku ne mogu se otkriti po karakterističnim znacima, kao što je slučaj s gljivičnim ili bakterijskim bolestima. Oni su izvor novih zaraza i krivci za smanjen prinos i kvalitet plodova. Iz tih razloga proizvođači često nisu ni svesni da u zasadu imaju zaražene voćke.
Da podsetimo, virusi se najčešće prenose zaraženim sadnim materijalom, mada značajnu ulogu u njihovom širenju imaju i insekti koji se hrane biljnim sokovima i preleću s voćke na voćku. Karakteristično za ove parazite je da se obolele biljke ne mogu izlečiti, već se samo negom održava njihova kondiciona sposobnost, kako bi što duže rađale. Jedine mere borbe su preventivne. Većina virusa ne izaziva vidljive simptome na biljnim organima, pa stabla deluju potpuno zdrava, ali se kod osetljivih sorti uočavaju i neki karakteristični znaci bolesti. Po rasprostranjenosti i štetnosti izdvajaju se četiri vrste virusa:
Koje su to četiri vrste virusa pročitajte u nastavku.